My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> capital raising without fatal mistakes
יזמים רבים מגייסים כסף בלי להבין את השגיאות שהם עושים בתהליך הגיוס 
 
גיוס הון בלי לדעת איך עושים זאת עלול להוביל את היזמים לשגיאות שיעלו להם ביוקר בהמשך הדרך. תהליך גיוס כסף לסטארט אפ שלכם הוא פעילות די מורכבת, ממושכת ולעיתים מאכזבת ומתישה. לא די בכך שתבנו תוכנית עסקית טובה ויהיה לכם צוות ו - MVP.  כדי להצליח לגייס כסף צריך יותר מכך, צריך ידע, צריך אומץ וחוצפה וצריך במקביל גם לדעת לוותר על האגו כשצריך...וקצת ענווה. ההכנות לכל פגישה עם משקיעים צריכות להיות מעמיקות ומקצועיות. לפני פגישה ראשונית עם משקיע עליכם ללמוד היטב מי המשקיע, מה הוא מחפש, במה הוא השקיע בעבר, כיצד הוא מתנהל וכל פיסת מידע שיש ביכולתכם להשיג. אחר כך כדאי מאוד שתכינו את המצגת שתמיד תתבסס על התוכנית העסקית שלכם אבל תוך הדגשת הנושאים שלדעתכם חשובים ומעניינים דווקא את המשקיע הזה ותארגנו את הנראות של התוכנית העסקית כך שתתאים לכיוון שאתם מציגים במצגת זו וכמובן שאתם צריכים לשבת ביניכם, להחליט מי מציג מה, איך מציגים, איך עונים ועוד החלטות שרלבנטיות למפגש.
 
חשוב מאוד שתדעו גם כיצד לנהל את הפגישה כדי להשיג תוצאות אפקטיביות. לאחר כל ההכנות הרבות, יש הרבה יותר מפגשים שמסתיימים בשלילה ולמרות כל ההכנה המעמיקה והמקצועית שעשיתם המשקיע לא מעוניין אפילו לבחון את ההשקעה וזה אכן מאכזב בכל פעם מחדש. כמובן שלמחרת אתם תקומו עם כל האנרגיות שלכם ותמשיכו את הדרך למשקיע הבא כשאתם אמורים להפיק את התובנות הרלבנטיות ולהשתפר מפגישה לפגישה...בסופו של דבר אם אתם לא מוותרים ובניתם תוכנית עסקית טובה והכנתם את המיזם בצורה נכונה לגיוס ההון  יש סיכוי סביר שתצליחו לגייס את הכסף גם אם זה יהיה המשקיע ה – 50 שאתם פוגשים...
 
אם אתם מכינים פגישת המשך עם המשקיע ולא פגישה ראשונה יש לכם בדרך כלל מטלות שביקשו נציגי המשקיע כמו לבדוק מה תעשו אם ייקרה כך וכך, ואתם מכינים את התוכנית העסקית והפיננסית לתרחיש אחר שהוצג בפניכם, ומארגנים את התוכנית העסקית ואת כל הניירת המשפטית בצורה מסודרת ועוד כל מיני דברים שעליכם לעשות.
 
ברוב המקרים אתם כיזמים חסרי נסיון בתהליך גיוס כספים ואתם עושים שגיאות רבות בתהליך. חלק עושים שגיאות בשלבי ההיכרות הראשונים ומאבדים בשל כך לא מעט משקיעים פוטנציאליים...חלק עושים שגיאות בתהליך בדיקת הנאותות ורוב היזמים שוגים מאוד בבחירת העורך דין הנכון לליווי תהליך ההשקעה וגם אם בחרו את עורך הדין הנכון הם שוגים לא מעט במהלך המשא ומתן עם המשקיעים כיוון שאינם מכירים את התהליך, לא יודעים להעריך מהו הקו האדום של המשקיע בכל נושא השנוי במחלוקת (ויש נושאים רבים כאלו) וגם לא מכירים את ההשלכות שיש לכל החלטה לא נכונה במהלך המשא ומתן על העתיד. ההשלכות של שגיאות בשלבי המשא ומתן וסגירת הסכם ההשקעה עלולות לגרום לכם למפח נפש עתידי ולהפסד כספי גדול מאוד עד כדי אובדן מוחלט של זכויותיכם במיזם בשלבים מאוחרים ומתקדמים.
 
אחת הבעיות היא שיזמים חסרי נסיון אומרים לי אני אתן לעורך הדין שלי לנהל את המשא ומתן וזוהי טעות לא קטנה שכן עורך הדין חושב כמו עורך דין ועליו להגן עליכם כמעט בכל דרך מותרת ואפשרית ועצותיו מוטות לצד המשפטי יתר על המידה. את ההחלטות העסקיות אתם צריכים לקבל ולא אף אחד אחר ורצוי שבתהליך קבלת ההחלטות תבינו היטב את כל המשמעויות העסקיות כולל המשמעות העתידית של אותה החלטה.
 
מכל הסיבות שמנינו כאן (ומסיבות לא מעטות נוספות שלא מופיעות במסמך זה...) אני ממליץ בחום רב לכל מי שעומד להתחיל גיוס כספים להציב לידו מישהו עם נסיון רב בתהליך מהסוג הזה, מישהו בעל נסיון שכבר חווה מספר פעמים התמודדות כזו ובעיקר מנוסה בניהול משא ומתן עם משקיעים ועם עורכי הדין שלהם. במצב שכזה שיש לידכם אדם מנוסה בתחום, התהליך יהיה בטוח בהרבה, יש יותר סיכויים שהוא יצליח וכמובן שכמות הטעויות שיתבצעו מהצד שלכם תהיה נמוכה משמעותית ותגדיל את סיכוייכם ליהנות בעתיד מפרי עמלכם ומהמיזם שלכם.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©    
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים