My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> How to meet with an investor and miss the meeting altogether
איך להיפגש עם משקיע ולפספס את הפגישה לגמרי
 
יש משקיעים שמתקשים להעריך חברות סטארט אפ שמגיעות אליהם ומבקשים שאבצע בדיקת נאותות לאותן חברות שאבדוק את החברה והיזמים מכף רגל ועד ראש, אבחן את התוכנית העסקית המוצרים וכו... בדרך כלל בחינת המיזם מתחילה בפגישת היכרות עם היזמים או עם המנכ"ל. אתמול קיימתי פגישה שכזו בה השתתפו המנכ"ל שהוא היזם, המשקיע ואני. ביזם איש נחמד מנוסה ומרשים בסך הכל, יודע מה הוא רוצה ודבר באמונתו. הציג לנו את עצמו ואת מה שעשה בחיים עד כה, מרשים סה"כ ואז עבר להציג את החברה שהקים והוא מנהל כמנכ"ל.
 
בחברה שותפים חוץ ממנו עוד יזם וחברה גדולה שהשקיעה עד כה את הכספים. חברה שמקורבת אליו מאוד ונשמע שעל פניו הם סומכים עליו מאוד. אחרי שהוא כתב תוכנית עסקית ונתן להם לראות אותה הם לא ממש מבקרים את הפעולות שהוא עושה בחברת הסטארט אפ שהוא מוביל עבורו וכמובן שגם עבורם (הם מחזיקים מעל 50% בחברת הסטארט אפ).
 
הוא ניסה להציג לנו מצג של חברה שמאוד קל לנהל אותה בעלת תוכנית עסקית פשוטה וקלה לביצוע, חברה שעם כוח אדם קטן מאוד קל להגיע להישגים נפלאים. הוא גם סיפר שהוא לא ממש צריך את ההשקעה אלא בוחר להכניס משקיעים כדי לא להיות תלוי בחרה הגדולה שהשקיעה בו בשעה שחסרים לו מעט מזומנים לתזרים כדי להתקדם נכון עם התוכנית העסקית. הוא גם רוצה לשנות את מבנה האחזקות בחברה כך שבמקום שהחברה המשקיעה הגדולה תחזיק מעל 50% היא תחזיק 25% והמשקיע שייכנס יחזיק כך גם הוא.
 
לכאורה נשמעת תמונה לא רעה בסך הכל אבל משום מה התחלתי לחוש שהוא מייפה מאוד את הדברים. מדובר על חברה שכמעט כל הפעילות בה היא תפעול, שיווק, מכירות, אספקת עשרות מוצרים בכל העולם וכשניסיתי להבין קצת את התוכנית העסקית ואת הלוגיסטיקה הדי מורכבת בה מדובר קיבלתי תשובות שהטרידו אותי, שאין ממש בעיה, שהכל נעשה עם שותף מקומי שדואג לכל הדברים ואנחנו רק צריכים למצוא בכל מקום את השותף המקומי והוא כבר ידאג לכל השאר.
 
כשהוא תאר את התוכנית העסקית ואת תהליך הניהול של החברה הוא הציג מצב בו החברה הגדולה, המשקיע הראשון לא ממש שותפים לקבלת ההחלטות ולהתקדמות התוכנית העסקית אלא מדווחים על ידו כשהוא מוצא לנכון. הוא גם מחפש משקיע שימשיך את ההתנהלות הזו ולא ירצה להתערב בתהליכים האסטרטגיים שהוא מוביל ונראים לו הנכונים ביותר. היזם השני שיחד איתו הקים את החברה לא משתתף בקבלת החלטות אלא מנהל את התפעול בארץ.
 
ואז מנה בפנינו המנכ"ל את יתרונותיו:
 
  • הוא מנוסה מאוד,
  • הוא בעל קשרים מעולים בארץ ובעולם,
  • הוא בנה תוכנית עסקית שלדעתו מעולה ולא מסובך ליישם אותה,
  • הוא מנהל את החברה עד כה בצורה טובה והביא אותה להישגים מצוינים (על פי דעתו כמובן),
  • הוא מוביל אסטרטגיה מעולה ומצפה שלא יפריעו לו להוביל אותה,
  • בקיצור הוא החברה ובעצם משקיעים בו ולא בחברה ולכן גם האחוזים של המשקיע יבואו מהמשקיע הגדול שרק הוא ידולל בהשקעה זו.
 
נראה לי שבפגישה זו הייתי מיותר שכן בסיומה אמר לי המשקיע שהוא הבין מיהו היזם (כפי שאני הבנתי), שהתוכנית העסקית לא עניינה אותו כיוון שהוא לא היה רוצה שותף שכל כך מלא בעצמו שלא שמע את המילה עבודת צוות וחושב שהוא היחידי שיודע ויכול, ורוצה מראש מישהו שלא יפריע לו, מוכר את המשקיע הראשון שלו מאחרי גבו ועושה פעולות שהוא כשותף עתידי שלו לא היה מוכן שייעשו בחברה בה הוא שותף...במקום כזה הוא לא ישים את כספו.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©  
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים