My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> Think and consult before action
תחשבו טוב ותתייעצו היטב לפני שאתם מקימים סטארט אפ
 
לצערי הרב אני פוגש לא מעט יזמים ששילמו סכומי עתק ועשו צעדים לא ממש מחושבים מיד בתחילת דרכם בלי לתת לעצמם דין וחשבון מקצועי או להגדיר איזו שהיא תוכנית עסקית לתקופת הזמן הקרובה ורק אחרי כן הבינו שהיו פזיזים מדי ועשו צעדים לא נכונים ולא מקצועיים ובעיקר גרמו לעצמם הוצאה כספית דגולה מאוד שלא היתה צריכה להיות ובמקביל לכך הם בעיכוב של מספר חודשים בתהליך הפיתוח והיישום של התוכנית העסקית של הסטארט אפ שלהם ובתחושת חוסר הצלחה די גדולה. חלק מהמקרים הם כאלו שבמקום לעצור ולהתייעץ אם מישהו בעל נסיון בתהליכים דומים לתהליך העסקי שלהם הם מוצאים איש מקצוע חדש ועושים את אותה שגיאה בפעם שנייה.
 
אביא דוגמא לתהליך מסוג זה. יזם חשב על רעיון מסוים והחליט להתחיל ולקדם אותו. בהבנתו, הדבר הראשון שהיה צריך לעשות היה לבנות אב טיפוס. לא לחשוב בצורה מקצועית, לא לבנות לעצמו תוכנית עסקית, לא להתייעץ עם איש בעל נסיון עסקי...מסיבה זו החל לחפש אנשי מקצוע וחברות שתהיינה מתאימות לפתח ולבנות עבורו את אב הטיפוס. אחרי שפגש מספר חברות התרשם מאחת מהן (בעיקר על פי המחיר שהיה נמוך ב – 20,000 ₪) החליט שהוא בוחר בחברה זו והחל איתה את התהליך. במקביל, הלך לעורך פטנטים שהציע לו להגיש בקשה לפטנט שהוגשה בישראל בלי להבין לגמרי בעת ההגשה שלוח הזמנים המשפטי של הפטנט החל להתקדם מרגע ההגשה לטוב ולרע.
 
במקביל לכך ביצע בדיקת שוק בינלאומית למוצר שלו באמצעות מישהו שעשה זאת במחיר זעום והתוצאות שהביא היו זעומות אף הן. כל התהליך שארך מספר חודשים התקיים ללא התייעצות עם איש מקצוע רציני בתחום העסקי או עם אדם מנוסה בתחום.
 
היזם הגיע אלי כיוון שחש שמשהו לא טוב קורה עם המיזם שלו וכי עליו לבחון את המשך ההתקדמות עם אדם בעל נסיון שיוכל לסייע לו גם בהחזרת הדברים למסלול נכון וחיובי וגם לבנייה של תהליך נכון ותוכנית עסקית לסטארט אפ שלו שתוכל לקדם אותו בצורה טובה ונכונה. בבחינה יחד איתו התבררו מספר דברים שאת חלקם הוא חש לבדו אך לא ידע לשים באופן ברור את האצבע עליהם.
 
חברת הפיתוח שהחלה בתהליך לא מסוגלת לפתח אב טיפוס איכותי ובלוח זמנים סביר. למרות שהוא כבר שילם לחברה זו סכום גבוה של עשרות אלפי ₪ לקח להם כחודשיים להגיע למסקנה שהם מתקשים במתן המענה הטכנולוגי וכל הפתרונות שהיזם הציע להם לא הצליחו לקבל מענה טכני. בנוסף, הם לא יודעים לתת לוח זמנים הגיוני להמשך הפעילות ולפחות לי היה ברור שהם לא יצליחו במשימה בלי קשר לסכום הכספי שישולם להם.
 
בדיקת השוק שנעשתה לא יכולה להיות בסיס לתוכנית עסקית כל שהיא כיוון שהיא לא מקצועית ולא נותנת תמונה ולו חלקית של מצב השוק האמיתי בעולם ולכן כדי להבין היטב את מצב השוק לצורך בניית תוכנית עסקית יש לבצע מחקר שוק חדש, מקצועי ורציני.
 
לאחר שהיזם הבין את הדברים הללו, הפסקנו את ההתקשרות עם הספק שלא הצליח לבנות את אב הטיפוס,  בחנו יחד מחדש את חברות הפיתוח שאליהן הגיע היזם, קיבלנו החלטה עם איזו חברה ללכת על בסיס המקצועיות של אותה חברה והתחלנו לעבוד איתם לאחר שהגדרנו היטב מולם את כל נושא התשלום, לוח הזמנים, זכויות IP ועוד נושאים שיש לסכם לפני תחילת העבודה.
 
לאחר מכן, ביצענו תהליך של פיתוח עסקי ובנינו למיזם תוכנית עסקית לשנה הקרובה כך שליזם תהיה הגדרה ברורה של הדרך אותה הוא צריך לעבור עד שיהיה מוכן לגייס כסף ממשקיעים ובסופו של דבר התחלנו לבנות תוכנית עסקית לטווח ארוך יותר כדי להמשיך ולהכין את הסטארט אפ של היזם לקראת הגיוס.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©  
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים