My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> Product characterization
אפיון השירות או המוצר בסטארט אפ חדש
 
יזמים רבים מגיעים אלי עם רעיון שלעיתים הוא ראשוני מאוד ולפעמים ניכר שהושקעה בו מחשבה תוך הבנת הלקוחות והשוק. אלו גם אלו בדרך כלל אומרים לי שהם לא ממש יודעים כיצד לאפיין את המוצר שלהם בדיוק כפי שהם לא יודעים לבנות תוכנית עסקית למיזם באופן עצמאי והם לא כל כך יודעים כיצד לגשת לפיתוח המערכת. בחלק מהמקרים הם כבר איתרו מספר חברות העוסקות בפיתוח מוצר או מערכת מהסוג שלהם ואולי אף קיבלו הצעת מחיר אך הם לא מרגישים שהם מוכנית לגשת לפתח את המוצר שכן כבר בתחילת התהליך עם אותן חברות הם הבינו שיש להם פערי מידע משמעותיים לגבי התהליך שיש צורך לבצע באמצעות המוצר ולגבי הבנת המוצר שלהם, כיצד הוא אמור לתפקד וכיצד נכון יהיה לפתח אותו.
 
בדרך כלל במצבים כאלו אני מציע להם לעצור לזמן מה את הפעילות מול חברת הפיתוח ולבצע יחד איתי עבודה שתאפשר להם להגדיר באופן חד וברור את האפיון הראשוני של המערכת שהם רוצים לפתח ועם החומר הזה לגשת לאפיון מלא של המערכת באחת משתי דרכים. או לחזור לחברת הפיתוח ולבקש מהם לבנות אפיון מלא של המוצר והמערכת תוך שימוש באפיון הראשוני שהם כבר בנו. או לבחור באופציה השנייה שבדרך כלל מתקיימת במיזמים מסוג זה והיא בניית האפיון המלא על ידי היזם בעצמו ורק לאחר שיסיים, יעביר את האפיון לחברת הפיתוח שתבנה את המערכת, המוצר או השירות הנדרש על פי אפיון זה. סיטואציה זו מתרחשת בעיקר מכיוון שעלות מקצועית של אפיון איכותי למערכת תוכנה, אתר אינטרנט או אפליקציה עולה 25,000 עד 30,000 ₪ וליזמים אין את התקציב הזה שכן יש להם בקושי רב תקציב דחוק לפיתוח MVP ובמידה ויבצעו את האפיון בעלויות אלו, לא יעמדו בתקצוב הפיתוח ויעצרו לא מוכנים בדרכם לפיתוח ה – MVP. חשוב לזכור כי תהליך אפיון עצמי של ה – MVP על ידי היזם מאפשר לו להבין טוב יותר את המוצר והמיזם שלו ומהווה נקודת פתיחה מצוינת לבניית תוכנית עסקית שכן לצורך הגדרת כלל המערכת היזם מחויב להבין ולהגדיר את התהליכים העסקיים שיבוצעו באמצעות המערכת, את צרכי הלקוחות והספקים, וכמובן שגם את המודלים העסקיים של המיזם. כך בלי שהוא מתכוון הוא גם מתחיל את בנייתה של תוכנית עסקית מקצועית לסטארט אפ החדש שלו.
 
אני יודע שאנשי פיתוח מקצועיים יזעקו מרה ויאמרו שמהלך שכזה אינו מקצועי ולא יאפשר להם לפתח את המערכת בצורה טובה אולם מנסיון של עשרות מיזמים כאלו בשנים האחרונות אני יכול לומר להם שניתן להגיע לאפיון ברמה גבוהה מאוד גם כאשר הוא מבוצע על ידי אדם לא מקצועי. תהליך האפיון מבוצע במשותף על ידי היזם ובהדרכתי כחלק מתהליך בניית תוכנית עסקית. התהליך מגדיר את כל המודולים של המוצר או השירות. בתחילת התהליך המערכת מוגדרת ברמת המאקרו בעזרת Block diagram פשוט ולאחר מכן נכנסים לכל הפרטים ומגיעים לרמת פירוט מלאה עד לנקודות הקצה של המוצר או התוכנה. המטרה הינה להכין מסמך מקצועי שיגדיר באופן מלא את כל הרכיבים במערכת, את דרכי הגומלין שבין כל רכיב למשנהו וכמובן להביא בחשבון כל סיטואציה שעשויה להתרחש ולהגדיר אותה היטב כך שלא יישאר בסופו של דבר תהליך שלא מגיע להגדרה מוחלטת ומספקת.
 
חשוב לזכור שבסופו של דבר מדובר כאן על אפיון MVP ולא על אפיון של מערכת מורכבת בעלת עשרות ומאות רבות של פעילות, זיכרון ומודולים. מדובר על מערכת בסיסית שניתן להגדירה גם באופן עצמי ובאמצעות חשיבה לוגית נכונה ובאמצעות שיטת פעולה מוגדרת והדרכה נכונה והיא כמובן אמורה לשקף את התוכנית העסקית של המיזם לפחות לשלב ה - MVP. כמובן שלא מומלץ לבצע רפיון עצמאי למערכות מורכבות שאינן MVP.
 
חשוב שכל יזם יזכור שהוא פועל בסביבה המצויה במחסור פיננסי באופן מתמיד כפי שהוא רואה מיידית בעת הכנת תוכנית עסקית. כיוון שכך, בשלבים ראשונים אלו של המיזם שלו יש לא מעט פעילויות מקצועיות שניתן לבצע באופן עצמאי ובעלויות נמוכות ולהגיע לתוצאה מקצועית ואיכותית לא פחותה מתוצאה שתתקבל על ידי אנשי המקצוע.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©    
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים