My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> Management circle
ניהול נכון ומקצועי יביא לתוצאות עסקיות טובות יותר

כל עסק מתנהל באמצעות שגרת פעילות של ממלאי התפקידים שלו ועל פי תוכנית עסקית או כל מסמך אחר שמגדיר את האסטרטגיה ואת תהליך העבודה. לשיגרת הפעילות ולנהלי העבודה יש חשיבות קריטית שכן באמצעותם ניתן לוודא שהחברה מתקדמת לכיוונים הנכונים ובקצב הנכון. חברת סטארט אפ או כל עסק אחר שמתנהלים ללא תוכנית עסקית בדרך כלל יגיעו למקומות לא טובים, מקומות שאליהם כלל לא התכוונו להגיע. חשוב גם להבין שאותה תוכנית עסקית או תוכנית העבודה שעל פיהם מתנהלת החברה לא צריכים להיות מסמך מפואר. מה שחשוב הוא שהם יגדירו מטלות ויעדים אשר מתייחסים ללקוחות למוצר לשוק ולתחרות וחשוב מאוד שמסמכים אלו יגדירו גם את התקציב שנדרש כדי לממש את אותה תוכנית עסקית.

אחרי ההסבר שמגדיר עד כמה חשוב לעבוד מסודר ומתוכנן אני רוצה להוסיף נדבך נוסף לתהליך הניהולי של חברת סטארט אפ וכמובן שתהליך זה מתאים גם לכל עסק קטן או גדול ללא קשר לסוג העסק ולתחום הפעילות שלו.

הנדבך הנוסף הינו תהליך מעגלי אשר מוגדר על ידי ארבעה שלבים והוא אמור להתקיים בכל רגע נתון של חיי החברה. את התהליך רצוי מאוד שיוביל מנכ"ל החברה והשלבים הינם:
  • ביצוע
  • תחקור
  • הסקת מסקנות
  • יישום והטמעת המסקנות.
 
נרחיב מעט לגבי כל אחד מהשלבים

הביצוע - רצוי שאת ביצוע השלבים השונים יבצעו ממלאי התפקידים השונים על פי המוגדר בתוכנית העסקית ובתוכנית העבודה. כמובן שיש נושאים כמו שיווק שלעיתים מבוצעים על ידי גוף חיצוני ולא על ידי עובדי החברה.

תחקור - התחקור מתנהל לאורך כל הדרך. במהלך הביצוע וכמובן שגם ובעיקר לאחר הביצוע. כדי שנוכל לתחקר עובדות ולא תחושות עלינו ליצור לעצמנו מערכת שתאסוף את העובדות. אם באופן ידני על ידי המבצעים או על ידי דיווחי לקוחות ואם באופן אוטומטי באמצעות תוכנה או באמצעות אתר אינטרנט או אפליקציה המהווים חלק מתהליך הביצוע. חשוב שבעת התכנון נגדיר באופן ברור מהן העובדות אותן אנו רוצים לאסוף ונגדיר כיצד מתבצע האיסוף ומי אחראי על כך שהנתונים אכן ייאספו.
 
במידה ותוך כדי הביצוע מזהים נקודה שחייבים לתקן מיידית, רצוי לעצור לרגע לקיים תחקור מקומי ולתקן בהתאם.
לאחר סיום הביצוע יבוצע תחקיר שיתבסס על מה שתוכנן על העובדות שנאספו במהלך הביצוע ועם סיום הביצוע. יש לבחון את מידת הביצוע ומידת השגת יעדי הביצוע שהוגדרו. במידה ויש יעדים שלא הושגו או שהושגו רק באופן חלקי חשוב מאוד להבין מה הסיבות שגרמו לכך ולהבין כיצד להימנע מכך בהמשך.

הסקת מסקנות - סיום התחקיר מחייב הסקת מסקנות מכל מה שבוצע או לא בוצע. חשוב מאוד להגדיר מסקנות לביצוע שיסייעו לכך שלא יחזרו בהמשך על תקלות ובעיות שהיו בעת הביצוע. חשוב לחפש סיבות למצבים שקרו או לא קרו ולא לחפש אשמים. המטרה איננה להאשים אלא להתקדם ולהשתפר. אם יש צורך בטיפול מקצועי בעובד כמסקנה מהתחקור יש לטפל בו מקצועית להדריך אותו ולהשלים לו את החסר. אם עלתה מהתחקיר רשלנות פושעת או פגיעה במזיד רק אז יש לטפל משמעתית.

יישום והטמעת המסקנות - כיוון שמטרתנו היא להשתפר וליצור תוצאות טובות יותר ותוכנית עסקית טובה יותר ובעיקר להגדיל את ההכנסות והרווחיות, עלינו לוודא שכל מסקנה מקבלת ביטוי בנהלי החברה ומיושמת גם בתכנונים קדימה וגם כמובן בתהליך הביצוע שמגיע לאחר מכן.

כך באופן זה אנו יכולים להתקדם ולהשתפר, לטייב את התוכנית העסקית שלנו ולהשיג הישגים עסקיים.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©  
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים