My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> Major points to be made clear to the joining entrepreneurs
נקודות מרכזיות שיש להבהיר ליזמים חדשים המצורפים לסטארט אפ
 
במהלך בניית התוכנית העסקית או מעט לאחר מכן צריך כל מיזם ליצור ולבנות צוות אטרקטיבי שיוכל מצד אחד לבנות את המיזם ואחר כשהמיזם הופך להיות סטארט אפ גם להצליח לקדם את אותו סטארט אפ ולכיוון ההצלחה ומאידך שייראה ויהיה צוות מספיק אטרקטיבי בעיני משקיעים או בעיני כל גורם אחר שצריך לשקול האם להשקיע או להצטרף לאותו סטארט אפ ולפעילויות שהוא מציע. במהלך איתור אנשי הצוות אנו נתקלים במספר תופעות ושאלות שכדאי לחשוב עליהן לרגע ולאחר מכן ליישם זאת בעת בניית הצוות.
 
לעיתים אנו פוגשים את אנשי הצוות המתאימים אולם הם לא כל כך מבינים את מקומם בצוות וחשים כי הם צריכים להיות בעלי אותו מוספר אחוזים כמו שיש ליזם הראשי שהגה את המיזם, מוביל ומנהל אותו ומבצע את מירב הפעילויות שמקדמות את המיזם. כל זאת בעיקר כיוון שאין להם נסיון קודם ביזמות או בהקמת חברת סטארט אפ ולכן הם לא מבינים כיצד אמורה להתנהל חלוקת האחוזים. זו גם אחת הסיבות שיש לבצע תיאום ציפיות עם מועמדים או אפילו בקרב יזמים שכבר רצים יחד תקופה מסוימת. ניתן לראות מהי חלוקת אחוזים מאוזנת באחד המאמרים שכתבתי בעבר ופורסם אף הוא באתר.
 
לפעמים אנו פוגשים מועמדים שאינם מבינים את התוכנית העסקית ויש צורך להסביר להם אותה שכן ללא הבנת התוכנית העסקית הם יתקשו להתחבר למיזם ולא יוכלו לתרום בפיתוח המיזם או בקידומו. חוסר ההבנה נובע בעיקר מחוסר נסיון, לעיתים מחוסר היכרות עם התחום בו עוסק המיזם ואף לעיתים מחוסר הכרה מספקת של המדיה הדיגיטלית.
 
בעיה מוכרת היא גם חוסר ההבנה של מועמד מסוים לכך שהאחוזים שלו ידוללו בהמשך והוא לא מבין מדוע הוא שמקבל כל כך מעט אחוזים מדולל באותו יחס כמו שמדולל היזם אשר לו כמות גבוהה בהרבה של אחוזים. לאחר שתסבירו לו את ההגיון שבכך בסבלנות ובהבנה הוא יקבל זאת ברוח טובה ויבין את הסיטואציה כפי שצריך.
 

נושא נוסף שלא תמיד מובן למועמדים הינו גובה השכר לאחר גיוס ההון. כאשר אנו מצליחים לגייס סכומים גבוהים יחסית אנו יכולים לשלם לכל אחד את השכר המקובל במקצוע שלו בהייטק אולם במצב בו גייסנו סכומים לא מספקים יתכן שנצטרך לשלם שכר נמוך מהשכר המקובל. מצב זה אינו רצוי אולם לעיתים אין לנו ברירה אלא לנקוט בצעדים אלו ובמצבים אלו קשה לחלק מהמועמדים להבין שזה עלול לקרות אולם כשמסבירים להם את הסיטואציה יש סיכוי סביר שגם את המצב הזה הם יקבלו בהבנה.
 

הנושא האחרון שיש לעיתים צורך להבהיר למועמדים הינו תהליך קבלת האחוזים שלהם שילווה תמיד בהצמדה לאבני דרך מוגדרות על פי התוכנית העסקית. כדי להבטיח את היזמים ולמנוע מצב בו הם "נתקעים" עם שותף ש"לא מספק את הסחורה", האחוזים אשר ניתנים למצטרפים המקצועיים הינם על פי אבני דרך. כלומר, בכל אבן דרך שישיגו במהלך הפעילות שהם נדרשים לבצע בסטארט אפ הם יקבלו חלק נוסף מהאחוזים שהם אמורים לקבל. כך שככל שיתקדמו עם הסטארט אפ והתוכנית העסקית שלו הם יקבלו יותר אחוזים עד שישלימו את כל אבני הדרך ויהיו בעלי מניות של כל המניות שלהם. כמובן שגם המניות שעדיין לא הוקצו להם בפועל מדוללות באופן מלא כפי שמדוללות כל שאר המניות בחברה בכל פעם שמגייסים משקיע.
 
בכל מקרה, מצטרף שיישאר את כל התקופה שהוא נדרש ויבצע את כל אבני הדרך שהוגדרו על פי התוכנית העסקית של הסטארט אפ, יקבל את כל המניות שהובטחו לו.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2021 ©  
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים