My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> Flexibility and changes in startup
גמישות ויכולת היזם או המנכ"ל לבצע שינויים בסטארט אפ

יזמים מביאים למגרש היזמי את חלומותיהם ואת הפנטזיה שעלתה במוחם בעת שהגו את הרעיון שהביא אותם לעולם היזמות. בדרך כלל היזם יודע מה הוא רוצה והפנטזיה שלו ברורה לו לגמרי. לא תמיד הוא מביא בחשבון את העולם העסקי או את המגבלות אשר עומדות בפני הגשמת החלום וטוב שכך שכן יזם שאינו מאמין באופן מלא ברעיון שלו לא יוכל לקדם אותו ובודאי שאין לו סיכוי לשכנע אנשים אחרים כולל משקיעים שיצטרפו אליו לדרך. לכן כשיזם חולם את הרעיון שלו רצוי לתת לו לעוף עליו כמה שיותר ורק לאחר מכן כשרוצים להתחיל לדון באופן המעשי של הגשמת הפנטזיה והתחלת המרוץ קדימה להתחיל ולבחון את כל המגבלות והנושאים אשר לכאורה חוסמים את הגשמת הפנטזיה.
 
כל רעיון שיזם הוגה הוא בדרך כלל גולמי מאוד ועליו לעבור שינויים רבים והתאמות למציאות עד שמתחילים לקדם אותו. יש יזמים שמגיעים אלי מעט לאחר שחשבו על רעיון ומבקשים ממני קודם כל שני דברים האחד הוא שאבנה להם תוכנית עסקית והשני הוא שאסייע להם למצוא מישהו אדם או חברת פיתוח שתתחיל מיד לפתח את המוצר כיוון שהם חוששים שמישהו יגיע לפניהם לשוק ואז הם יאבדו את יתרון הראשוניות והבלעדיות. בשלב הראשון בדרך כלל אני מצנן מעט את הרצון לרוץ קדימה בלי מחשבה מרובה ואני שולח אותם לבחון בצורה מעמיקה את השוק, את המגבלות הקיימות ואת הלקוחות. אני בונה יחד איתם את הסקר שאותו כדאי שיבצעו לפני שהם מגדירים את המוצר או המערכת ורק לאחר ביצוע הסקר ובחינת הפתרון שהם בוחנים אל מול הצרכנים הרלבנטיים אנחנו מחליטים אם כדאי לקדם את הרעיון ואם כן אז לאילו כיוונים והכל בהתאם לתוצאות הסקר שעשינו ומידע נוסף שאספנו. במקביל אני מציע להם להמתין מעט עם כתיבת תוכנית עסקית שכן לטעמי זה עדיין שלב מוקדם מדי לבניית תוכנית עסקית. רצוי להמתין קצת עד שהדרך שבה יהיה נכון לקדם את המיזם תהיה מעט יותר ברורה ואז לבנות תוכנית עסקית שתהיה רלבנטית למוצר ולדרך הנכונה.
 
בדרך כלל לאחר הלמידה הראשונית והראיונות שבוצעו עם לקוחות וספקים פוטנציאליים עולות נקודות חשובות שמחייבות התייחסות במסגרת ארגון הרעיון הגולמי והפיכתו לרעיון עסקי מעט יותר בשל. לפעמים נדרש שינוי מהותי ברעיון ובמקרים לא מעטים יש צורך ממש בכיוון חדש לגמרי שעולה כמהותי במהלך אותם ראיונות ודווקא הרעיון הראשוני מתגלה לפעמים כבעל צורך נמוך או כבעל פוטנציאל עסקי לא מספק. זו גם אחת הסיבות שבגללן אני ממתין עם כתיבת תוכנית עסקית עד שבאמת יהיה ברור לאן הולכים בשלב הראשון.
 
לפעמים, היזם מתקשה לקבל את הצורך בשינוי הרעיון שלו והוא רואה את מה שעולה באותן פגישות כביקורת על מה שהוא חושב ועל התוכנית העסקית שהגה ולא כאינפוט מקצועי שעולה מהשטח ושיש להתייחס אליו באופן מקצועי ולהסיק ממנו את המסקנות הנכונות. אני רואה יזמים שלא מקבלים את מה שעלה באותו סקר וממשיכים להתקדם בכיוון המקורי כאילו לא שמעו את מה שנאמר להם על ידי הלקוחות הפוטנציאליים. יזם שלא מסוגל לשנות את הרעיון שלו ואת כיווני ההתקדמות בהתאם למה שעולה מהשטח ימצא את עצמו ברוב המקרים בדרך ללא מוצא שכן הוא יתקדם בכיוון לא נכון ובסופו של דבר במוקדם או במאוחר ייתקע.

יזם שרוצה להצליח, חייב להיות גמיש ובעיקר קשוב לשטח, ללקוחות, לספקים ולדעת למצוא את הדרך לבצע את השינויים הנכונים ברעיון, בדרך ובתוכנית העסקית שלו אחרת הוא לא יצליח.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©  
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים