My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> Contact investors who are right for your startup
תפנו למשקיעים שמתאימים למיזם ולשלב של הסטארט אפ שלכם
 
אם אתם רוצים להצליח לגייס כסף  לסטארט אפ שלכם עליכם להביא בחשבון תהליך ארוך ועבודה רבה. גיוס כספים הוא תהליך שחייבים להשקיע בו זמן הכנה ממושך ומקצועי והוא מחייב עבודה רבה, מקצועית ונכונה שבקלות יכולה למלא משרה מלאה ואולי אף יותר מכך של אדם אחד או שניים. במאמר זה לא נפרט ונגדיר את תהליך ההכנה הנכון לגיוס הון שנעשה במשך תקופה לא קצרה, רק נציין שגיוס הון בשלבי ה – seed יחייב אתכם היזמים להגיע עם צוות רציני, MVP פעיל ותוכנית עסקית רצינית ומקצועית.
 
כשאתם ניגשים לגייס כסף למיזם שלכם בשלב ה – seed הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להגדיר את סוג המשקיע שאליו אתם מתכוונים לפנות. כדאי שתבינו כי יש משקיעים מסוגים שונים וכי לא כל משקיע מתאים למיזם שלכם. לפני שהוא יבחן את התוכנית העסקית שלכם הוא ישאל את עצמו האם הוא מבין ומתעניין בתחום שלכם והאם הוא יכול להביא לכם תועלת בהמשך התהליך מעבר לכסף שהוא ישקיע. חשוב להבין כי לא כל משקיע מתאים למיזם שלכם, לא כל משקיע מוכן להשקיע בשלב מוקדם כל כך ולכן כדי שתחסכו אנרגיה ולא תתחילו להציג את התוכנית העסקית שלכם למשקיעים שמראש ניתן לדעת שכלל לא מעוניינים להשקיע בכם, תתמקדו בתהליך ולא תבזבזו את זמנכם על פנייה למשקיעים לא מתאימים. כדאי שתדעו להגדיר את סוג המשקיעים המתאים ותפנו רק למשקיעים מהסוג הזה.
 
על פי החלוקה הבסיסית והמקובלת ניתן לחלק את המשקיעים באופן די גס למספר קבוצות (לאחר שתיכנסו לעובי הקורה תיראו שחלק גדול מהמשקיעים מגדיר את עצמו באופן ברור כשייכים לקבוצה זו או אחרת):
 
  1. משקיעים מזדמנים שאינם מקצועיים (Friends & Family).
  2. Angels – משקיעים פרטיים.
  3. קרנות הון סיכון – Venture capital וקבוצות השקעה הקרויות Private equity.
 
בדרך כלל משקיעים מזדמנים הם משקיעים שאינם עוסקים בהשקעות בחברות סטארט אפ באופן מקצועי ולעיתים תראו שהם לא ממש מכירים את התנהגות המשקיע ולא יודעים לקרוא תוכנית עסקית או מסמכים עסקיים אחרים והם מכירים באופן כזה או אחר את היזמים (בני משפחה או חברים). משקיעים אלו בדרך כלל משקיעים סכומים קטנים בשלב ה – Pre-seed בתחילת הדרך בעת שהיזם צריך להשקיע סכום של עד מאות אלפי ₪ בודדים כדי להביא את הסטארט אפ שלו למצב שבו ניתן לגשת למשקיעים גדולים יותר ולגייס סכומים גבוהים יותר.
 
Angels הם המשקיעים הפרטיים אשר משקיעים סכומים שנעים בין 100,000 $ ל – 500,000 $ והם המשקיעים שבדרך כלל משקיעים בשלב ה – Seed. לעיתים בשלב זה מתחברים מספר משקיעים כשכל אחד מהם משקיע סכום מסוים וביחד הם משלימים את הגיוס. משקיעים אלו במירב המקרים עוסקים בהשקעה בחברות סטארט אפ באופן מקצועי וסדיר וברוב המקרים הם בעלי נסיון בכך וגם אם לא, הם אנשי עסקים מנוסים ומצליחים וידעו ליצור את העסקה בצורה טובה ומקצועית.
 
קרנות הון סיכון הינן קבוצות השקעה שבדרך כלל ישקיעו לאחר שלב ה – Seed אם כי לאחרונה יש מספר קרנות הון סיכון שמשקיעות גם בשלב ה – Seed בחברות סטארט אפ מבטיחות יותר, כאלו שמתאימות לתחומי ההשקעה שלהן והם מעריכים שסיכויי ההצלחה שלהן גבוהים יותר משל רוב החברות שאותן הם פוגשים.
 
מעבר לחלוקת סוג המשקיעים על פי גיל המיזם חשוב להבין שבדרך כלל משקיעים ישקיעו במיזם המצוי בתחום שהם מכירים ומבינים. יש משקיעים אשר משקיעים רק בתחום מסוים לדוגמא תוכנה כיוון שזהו תחום ההתמחות שלהם. אחרים משקיעים במספר תחומים שאותם הם מכירים אולם לא ישקיעו בתחומים אחרים גם אם המיזם יראה להם בעל סיכוי, עם תוכנית עסקית טובה וצוות מבטיח כיוון שהם אינם מכירים מקצועית את התחום. לכן, בבואכם לבחור את המשקיעים אליהם תפנו, אנא בידקו מהם התחומים שבהם מתעניין אותו משקיע ואם הוא לא מתעניין ולא משקיע בסטארט אפ בתחום המכשור הרפואי, אל תפנו אליו אם המיזם שלכם הוא בתחום זה כיוון שגם אם הוא ייפגש איתכם הסיכוי שישקיע קטן מאוד. עדיף שתשקיעו את מאמצי הגיוס שלכם עם משקיעים שתחום הפעילות שלכם מעניין אותם והם גם מבינים בו כך שאם תציגו תוכנית פיתוח ותוכנית עסקית הם יבינו מה אתם רוצים וידעו להעריך האם מה שאתם אומרים מקצועי ובעל סיכוי ויש להם את הכלים והנסיון לבחון בצורה טובה את המיזם שלכם ואולי גם לסייע לכם בהמשך הדרך.
 
לסיכום, כיוון שתהליך גיוס כסף הינו תהליך מורכב ועלול להימשך זמן רב, תהיו מוכנים אליו היטב, תכינו את עצמכם ותתאימו את התוכנית העסקית של הסטארט אפ שלכם לתקופת גיוס לא קצרה. וכמובן שחשוב שתתמקדו במשקיעים המתאימים ביותר למיזם שלכם כדי להגדיל את סיכויי הצלחת הגיוס שלכם.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©    
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים