My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> An alternative plan just in case
תכינו תמיד תוכנית אלטרנטיבית לסטארט אפ שלכם

כל יזם וכל חברת סטארט אפ מכינים לעצמם תוכנית עסקית ותוכנית עבודה ומתקדמים על פיהם. לא תמיד התוכנית העסקית הזו כתובה, ולא תמיד התוכנית העסקית הזו מפורטת ומלאה אבל בסופו של דבר לכל אחד יש איזו שהיא תוכנית שהוא מתקדם על פיה שכן הדברים לא יקרו מאליהם והמיזם לא יתקדם מעצמו, וללא איזו שהיא תוכנית ודרך לא מגיעים לשום מקום. הבעיה העיקרית היא שברוב המקרים המציאות איננה מתנהגת כמו שאנחנו מדמיינים או מתכננים וברוב המקרים יש סטייה לא קטנה בין מה שרצינו ותכננו בתוכנית העסקית שלנו לבין מה שקורה בפועל. וכמעט תמיד הסטייה היא לרעתנו ולא לטובתנו, כלומר לוקח יותר זמן ממה שתכננו, או שעולה יותר כסף מהתקציב שהצלחנו לארגן, או שצצה כל בעיה אחרת שגורמת לכך שאנו לא מצליחים להגיע למטרה שהגדרנו לעצמנו ובסופו של דבר למרות שבנינו לעצמנו תוכנית עסקית שנראתה לנו נכונה וטובה, אנחנו לא מצליחים להשיג את מה שרצינו.

לעיתים אני נתקל בחברות סטארט אפ או במיזמים שמצויים בתחילת דרכם שמתנהלים כאילו כל מה שהם מתכננים יקרה ולא מכינים לעצמם אלטרנטיבה אחרת למקרה שמשהו לא יתרחש בהתאם לתוכנית העסקית או לתוכנית העבודה. הבעיה היא שאם אנו מתחילים לחשוב כיצד לטפל בבעיה שנוצרה וכיצד לתקן את המצב רק ברגע שכבר עבר הזמן, הוצאנו את הכסף ואנו נמצאים בנקודת השבר, הסיכוי שנצליח למצוא את הדרך כיצד לתקן את המצב נמוך יותר וגם אם נצליח, סביר להניח שהמחיר יהיה גבוה בהרבה והתוצאה טובה פחות.

אם כך כיצד נמנעים מהגעה למצב שכזה ? כיצד אנו יכולים להקטין מאוד את הסיכויים שנעמוד בפני שוקת שבורה ? אין תשובה מוחלטת לשאלה זו אבל יש בהחלט דרך שמאפשרת להקטין מאוד את הסיכויים שזה יקרה לנו.

הצעתי לכל סטארט אפ ולכל מיזם ללא קשר מהו גיל הסטארט אפ, החל משלב הרעיון וכלה בחברות שכבר מוכרות ויש להן הרבה כסף היא לבנות מספר תוכניות עסקיות ולהתקדם במקביל עם שלושתן כך שגם אם לא נצליח להגשים תוכנית עסקית אחת, נצליח לעמוד בתוכנית העסקית האחרת. נשמע לא קל, ובאמת זה לא קל אולם להזכירכם שכדי להצליח בחברת סטארט אפ עליכם להיות חזקים, יצירתיים ונחושים ולכן עליכם להתקדם במקביל במספר מסלולים כדי שאחד מהם יביא אתכם למטרה שהגדרתם.

אני מציע לכם קודם כל להגדיר את נקודת הזמן שאליה אתם מכוונים בתוכנית עסקית זו ולהגדיר גם את ההישג הנדרש באותה נקודה. לאחר מכן תתחילו להגדיר את התוכנית העסקית הראשונה והמרכזית שלכם. זוהי תוכנית עסקית אידאלית וזוהי התוכנית שברצונכם ליצור ולבצע. אחר כך תגדירו את התוכנית העסקית השנייה וזוהי תוכנית שתבצעו במידה ודברים מרכזיים בתוכנית הראשונה לא יצליחו כנדרש (לדוגמא, גייסתם חצי מיליון דולר במקום מיליון כפי שתכננתם, זמן הפיתוח מתארך משמעותית, יש בעיות רגולציה בלתי צפויות שמסבכות את המצב...). תבנו את הדרך הנכונה בסיטואציות שכאלו כדי להגיע עדיין לנקודה שרציתם גם אם מעט מאוחר יותר או עם בצועים מופחתים אבל אם תתכננו דרך שכזו תצליחו להגיע לשם. ולבסוף אני מציע לכם לבנות תוכנית עסקית שלישית שמדברת על קטסטרופה שבה לא הצלחתם לגייס כמעט כסף או כל בעיה קריטית אחרת שכמעט עוצרת אתכם ותגדירו כיצד למרות זאת אתם מצליחים להתקדם גם אם תגיעו בצליעה ובאיחור לנקודה שרציתם וכך תוכלו להמשיך ולהתקדם בכל אחד משלושת המצבים.

ההתקדמות בכל שלושת התוכניות העסקיות נדרשת להיות במקביל שכן רק כך תוכלו לוודא שתגיעו לאן שאתם רוצים. חלק מהפעולות בכל שלושת התוכניות תהיינה זהות וחלקן שונות אבל עליכם להתקדם יחד ובסופו של דבר כך תוכלו להביא תוכנית עסקית אחת לפחות לנקודת ההצלחה. ואני מעריך שאם אתם אנשי ביצוע טובים זו תהיה לפחות התוכנית העסקית השנייה אם לא הראשונה שתביא אתכם לנקודה הנדרשת.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©  
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים