My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> Alternative plan
תכינו תמיד תוכנית חלופית

אתם כמנהלים או כיזמים מבצעים פעילויות רבות ובדרך כלל מתכננים את הפעילות ומקווים שהיא תצליח ותביא בסופו של דבר את התוצאות שתכננתם ורציתם ובגללם ביצעתם את אותה פעולה. זה נכון לגבי פעילות פשוטה יומית, זה נכון לגבי פעילות גדולה ומרכזית וזה נכון גם לגבי תוכנית עסקית שאתם בונים. חשוב לזכור שבחיים בדרך כלל יש אלמנטים לא צפויים שלעיתים קל להתגבר עליהם ולפעמים הם מסכלים באופן מוחלט את הפעילות וגורמים לה להיכשל לגמרי. אנחנו יודעים שיש מצב שבו הנחות שהנחנו יתגלו כהנחות לא נכונות וכל התוכנית העסקית שלנו עלולה לקרוס. כמובן שככל שתכירו טוב יותר את השוק והתחום שבו מצויה הפעילות תוכלו לצפות כמה שיותר בעיות שעלולות לצוץ ולהקטין את הסיכוי שבעיה מסוימת תכשיל את הפעילות. אולם אנו יודעים שכמעט תמיד קורה משהו בלתי צפוי וגורם לבעיה בלתי צפויה.
 
אני מציע לכל מי שעוסק בניהול אם כיזם ואם כמנהל בחברה קיימת, שיתרגל בכל תכנון ליצור סיטואציה שלא יוכל להיות מצב שבו הוא יהיה תלוי בגורמים בלתי צפויים או בידי גורם מסוים שיוכל לגרום לכשלון התהליך. אתה כמנהל חייב לדאוג שלא יהיה אף אחד, ספק או לקוח שיכול לגרום לכשלון פעילות כל שהיא או אפילו חלילה לכשלון התוכנית העסקית ובעקבות זאת לקריסת החברה שלכם.
 
כיצד ניתן ליצור מצב שכזה ? כיצד ניתן לנטרל את גורם אי הוודאות ואת התלות של התהליך והצלחתו בידי גורם מסוים הרי כולנו יודעים שיש סיטואציות שבהן אנו תלויים בספק אחד...או במספר בודד של ספקים שמתאמים ביניהם לבין עצמם ואין אפשרות לעבור מספק אחד לספק אחר וכך אתה לכאורה שבוי בידי הספק ותלוי בו...
 
אם תגדירו לעצמכם כאסטרטגיה שלא חורגים ממנה, שאתם לא תהיו תלויים ביד המקרה או בידי ספק בודד שיחזיק אתכם קצר ותהיו תלויים בו ותקפידו על כך, תוכלו ליצור את הסיטואציה שמצליחה כמעט תמיד לנטרל את המצבים הללו. בכל פעם שאתם מתחילים תהליך עסקי, תהליך שיווקי, פיננסי, או טכנולוגי עליכם לחשוב היכן נקודות התורפה האפשריות וליצור לכל אחת מנקודות תורפה אלו תוכנית חלופית. יתכן שהתוכנית החלופית תיתן לכם תוצאה לא מושלמת אבל תוכלו להמשיך ולהתקדם והצלחת החברה שלכם לא תהיה תלויה בגורל או בגורם אחר אלא בכם בלבד.
 
אפילו האסטרטגיה העיקרית שמובילה את החברה ושהגדרתם בעת בניית התוכנית העסקית עלולה להתגלות כשגויה או שהנחות יסודיות בה ימצאו כלא מספקות את מה שהנחתם שיסופק. לכן גם בעת בניית תוכנית עסקית עליכם להגדיר את התוכנית העסקית החלופית ולהגדיר מה יהיו התנאים בהם אתם עושים שינוי ועוברים לעבוד על פי התוכנית העסקית החלופית. באותה מידה כאשר אתם לוקחים ספק מסוים תדאגו שתמיד הוא יהיה פתוח כלפיכם עם התשלום ולא להיפך וכך תוכלו לוודא שהוא יעשה את המוטל עליו ולא יזייף כיוון שכבר קיבל את מירב הכסף. תחשבו גם על הגדרות ברורות שבמידה שהספק לא מצליח לספק אותן אתם מחליפים אותו בספק אחר. חשוב להבין שלעיתים עדיף לעצור מהלך מסוים מאשר לסיים את המהלך באופן שגוי ולהתחיל אותו מהתחלה אחרי שעבר הרבה זמן והוצאתם על התהליך הרבה מאוד כסף.
 
תזכרו שאם תחפשו את הנקודות הקריטיות בכל פעילות קטנה או גדולה שאתם מתכננים כולל בניית התוכנית העסקית שלכם ותכינו לנקודות אלו מסלולים חלופיים יש סיכוי גבוה שלא תתקעו בגלל הפתעות או בגלל ספקים שלא ממש משתדלים ולא כל כך איכפת להם מהצלחתכם.
 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©  
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים