My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> תנו אחוזים בסטארט אפ למי שנכון לתת
תנו אחוזים בסטארט אפ שלכם למי שנכון וצריך

אחת הנקודות שיזמים המצויים בתחילת דרכם לא מכירים ולא יודעים כיצד לנהוג בה היא נושא חלוקת האחוזים בין היזמים לבין עצמם וחלוקת אחוזים לאנשים נוספים אשר מצטרפים לצוות הסטארט אפ במשך הזמן ומסייעים בבניית תוכנית עסקית ובקידומה במעלה הדרך. יש יזמים שידם קפוצה והם לא מוכנים לתת אחוזים כמעט לאף אחד גם לאלו שהצטרפו אליהם בתחילת הדרך וגם לאלו שנוספו בהמשך. יש יזמים שמחלקים את האחוזים ברוחב לב ובנפש חפצה החל מתחילת הדרך וגם בהמשכה. ונשאלת השאלה מהי הדרך הנכונה לנהוג בנושא זה שכן הוא עלול או עשוי לגרום להצלחה או לכישלון.

כמובן שהתשובה נמצאת אי שם בדרך הביניים. אתה כיזם, צריך מצד אחד לתת למי שנכון כמה שצריך לא פחות מדי ולא יותר מדי ולמי שלא נכון אל תיתן בכלל, וכבר נבהיר מהו נכון ומהו לא נכון וכמה אחוזים נכון לתת לכל אחד שנמצא איתכם ביחד בדרך החתחתים הזו.

ניתן לחלק את המצטרפים לסטארט אפ שלכם לשלוש קבוצות מרכזיות וכמובן שיהיו גם יוצאים מהכלל בשלושת הקבוצות הללו. הקבוצה הראשונה היא Co-founders אלו אשר מצטרפים אליכם באופן מלא ומוחלט בתחילת הדרך כשעדיין אין כלום ואתם צריכים אתכם כיוון שהם מביאים לשולחן משהו מהותי שחסר לכם ולתוכנית עסקית שתבנו בהמשך והם משלימים את הצוות כך שיהיה צוות שלם יותר. לדוגמא, אם אתם הוגים מיזם טכנולוגי ואתם אינכם אנשי טכנולוגיה ומצטרף אליכם חבר טוב שהוא איש טכנולוגי לעילא ולעילא. או אם אתם אנשים טכנולוגיים מאוד ואין לכם שום נסיון ניהולי ועסקי ומצטרף אליכם חבר שהוא אדם בעל נסיון עסקי וניהולי רב. אדם כזה הופך את הצוות לטוב יותר ולבעל סיכויים טובים יותר להצליח. הוא חבר, והוא מצטרף בצורה מלאה ולא שעה פה או שעה שם והופך להיות בדיוק כמו שאתם לחלק מלא מהמנוע שדוחף את המיזם הזה קדימה וזאת כשאין עדיין שום דבר וכנגד כל הסיכויים ולכן הוא צריך להיות שותף משמעותי במיזם. אדם כזה אמור לקבל לפחות 20%-25% מהמיזם ויתכן שאף תגיעו לחלוקה שווה בינו ובינכם – 50% לכל אחד מכם שכן לעיתים אדם כזה אשר מצטרף אליכם הופך את הרעיון מרעיון שכמעט אין לכם סיכוי להצליח איתו לרעיון שיש אולי סיכוי ליצור לו תוכנית עסקית טובה ולהגיע איתו להצלחה.
הקבוצה השנייה מורכבת מאנשים המצטרפים בשלב מאוחר יותר בשל כישורים שיש להם או נסיון שחסר לכם בקבוצה. אתם מצרפים אותם כיוון שיש צורך בשירותים שלהם בתחילה באופן נקודתי אולם לאט לאט הם נותנים יותר זמן ומאמץ לטובת המיזם. לדוגמא אדם בעל יכולות תכנון ופיתוח עסקי אשר בונה יחד איתכם תוכנית עסקית ואחר כך מסייע בהוצאתה לפועל. או מישהו בעל נסיון שיווקי שאתם מצרפים שיסייע בתחום תכנון השיווק ולאחר מכן כשהתוכנית העסקית כבר מתקדמת הוא יסייע גם בהרצה ובקרה של תוכנית השיווק...אנשים אלו בתחילת הדרך כשעדיין אין אפשרות לתגמל אותם כספית באופן מלא ירוצו איתכם במשרה חלקית והם אמורים לקבל אחוזים ברמה של 2%-5% ובמקרים חריגים מאוד מעט יותר.

הקבוצה השלישית היא קבוצת ה – Advisory board. מדובר על אחד עד ארבעה או חמישה מומחים מובילים בתחומם שאתם מצרפים בדרך כלל מעט אחרי שבניתם תוכנית עסקית והם מצטרפים ברמה של יועצים מלמעלה ומשקיעים מעט מאוד מזמנם אולם השקעתם איכותית ואתם משתמשים גם בשמם הידוע ובקשריהם המקצועיים הנרחבים. האחוזים הניתנים לאנשים אלו הינם בדרך כלל בצורת אופציות ונעים בין 0.5%-2% ובמקרים חריגים מאוד אולי מעט יותר.
כל אלו הינם שותפים לדרך שאתם רוצים וצריכים איתכם יחד, נותנים מזמנם, מרצם ונסיונם ומסייעים לכם לדחוף את עגלת הסטארט אפ שלכם, לבנות לה תוכנית עסקית טוב ומקצועית ולקדם אותה ככל שניתן לכיוון ההצלחה ולכן אתם רוצים שהם ירגישו בבית ושהם נמצאים במיזם שהוא גם שלהם ואם תתנו להם את האחוזים שמגיעים להם, הם ירוצו איתכם קדימה ויגדילו את הסיכויים ואת היכולת של המיזם שלכם להצליח.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©  
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים