My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> תמיכה מדעית במיזם
תמיכה מדעית במיזם
 
ישנם לא מעט מיזמים בהם יש חשיבות רבה ולעיתים קריטית לתמיכה מדעית המיזם. חייבת להיות הוכחה מדעית מובהקת בצורת מחקר מדעי שיהיה מקובל על אנשי מדע בתחום. לעיתים אנו עוסקים בתחומים בהם קל לאנשי המדע להתחבר אלינו ולתת את התמיכה שלהם. כאשר מדובר על תחום ברור ומוגדר המצוי כבר בתוך הקונצנזוס ויש הנחת יסוד שעליה נבנה המיזם שאותה יש להוכיח הרי שאנשי המדע, הרופאים ושאר החוקרים יהיו מוכנים לתת את חסותם לתהליך המחקרי ולחוות את דעתם על תוצאות המחקר במידה והתוצאות אכן מאוששות את הנחת המחקר של היזמים. במצבים כאלו, יחסית קל יותר לגייס את אנשי המדע המתאימים כדי שיתמכו ויסיעו לכם לבנות את המוצר ואת התוכנית העסקית שלו.
 
הבעייה מתחילה כאשר מדובר על תחומים שאינם מצויים בתוך הקונצנזוס המקובל ועדיין לא הוכחו מדעית. במצבים מסוג זה כשאתם מגיעים לאנשי המדע (בהנחה שהם הסכימו להיפגש איתכם) הדבר הראשון שתקבלו זו דחייה מוחלטת. זוהי ברירת המחדל של איש מדע או רופא ולכן כשאתם מגיעים עם מיזם העוסק בתחום שאינו מקובל לגמרי או שעוסק בתחום מאוד מקובל אך בשיטות שאינן מוכרות ומוכחות עליכם להגיע עם תוצאות שקשה להתעלם מהן. לדוגמא, אם יש לכם שיטה חדשה לטיפול בבעייה רפואית וכבר טופלו מספר מאות אנשים עליכם ליצור דו"ח מסודר ומאורגן המציג באופן סטטיסטי את המובהקות של הצלחת השיטה שלכם. כך תוכלו להסב את תשומת ליבו של איש המדע שעכשיו יהיה אולי מוכן להתמודד עם הבעייה ולמצוא את הדרך הנכונה להפוך את התהליך שלכם לתהליך מוכח מדעית ומקובל על הממסד והזרם המרכזי בתחום הספציפי שלכם. חשוב להבין כי המטרה להכרה מדעית והוכחה איננה באה סתם כך לשם ההנאה או לצורך כתיבה בתוכנית העסקית שהוכחתם את הנחותיכם באופן מדעי. יש לכך מספר סיבות כבדות משקל:
 
  1. תוכנית עסקית בה יש מטרה למכור לגופים ממסדיים, חברות ביטוח, קופות חולים, משרדים ממשלתיים ועיריות ועוד גופים רבים אחרים חייבת לקבל הכרה ואישור מדעי שכן ללא הוכחה מדעית מובהקת הנתמכת על ידי אנשי מקצוע מרכזיים בתחום, גופים אלו לא יסכימו לשתף פעולה עם החברה.
  2. כאשר אנו עוסקים בתחום בעל משמעויות רגולטוריות כמו רפואה, תעופה, רכב, מזון ואחרים יהיה קשה מאוד ולעיתים בלתי אפשרי לקבל את אישור הרגולטור למוצר שלנו ללא מחקר מדעי שייערך על פי כל הכללים המאשרים את תהליך המחקר ותוצאותיו.
  3. עלינו לבטח את עצמנו כיצרנים מפני תביעות עתידיות במידה ויקרה משהו לא תקין כתוצאה משימוש במוצר שלנו. חברות הביטוח לא תהיינה מוכנות לבטח מוצרים לא מוכחים מדעית או שתהיינה מוכנות לבטח אתכם אבל בתעריפים גבוהים מאוד ולעיתים לא ריאליים.
  4. תוכנית עסקית העוסקת במוצרים בעלי אישור רגולטורי והוכחה מדעית אמיתית ומקובלת נתפשים על ידי הלקוחות (גם פרטיים ובוודאי עסקיים) טוב יותר ונמכרים טוב יותר מאשר מוצרים ללא הוכחה מדעית וללא אישורים רגולטוריים.
  5. משקיעים רבים לא יהיו מוכנים להשקיע במיזם גם אם יש לו תוכנית עסקית טובה ללא שתהיה אפשרות שכבר מתחילים ליישם אותה לקבלת הוכחה מדעית ומחקרית כמקובל על עולם המדע.
 
לכן, עליכם ליצור לעצמכם Advisory board מדעי שיסייע לכם לקבל את ההכרה המדעית ויעזור לכם לצלוח את המשוכה הזו בצורה טובה.
 
הבעייה העיקרית לקבל את תמיכת אנשי המדע היא לשכנע אותם להצטרף לתהליך גם כשעדיין אין שום הוכחה מדעית. לכן, לקראת פגישה ראשוני עם אנשי מדע בשלב שבו אתם רוצים לגייס אותם עליכם להיות מוכנים היטב. בפגישה איתם גם לתוכנית עסקית טובה יש מקום אולם הוא הנושא הפחות קריטי. מה שעשוי לשכנע אותם הוא הצלחות שכבר קיימות למוצר שלכם אשר מתועדות באופן המדוייק והטוב ביותר. אחרי שיחשבו שיש כאן משהו ששווה בחינה מדעית יבחנו גם את התוכנית העסקית כדי לראות אם כדאי להצטרף אליכם. לכן, כל פעולה הקשורה להוכחת המוצר עליכם לתעד באופן מלא (צילום, כתיבת פרוטוקול הדומה ככל שניתן לפרוטוקול מדעי, השגחה של איש מקצוע מוכר על תהליך הביצוע והתיעוד אם יש לכם כזה אדם ואם לא, אז שלכם).
 
תכינו היטב את החומר, תהיו פתוחים לביקורת אולם תנווטו את הפגישה איתם למקום שבו מצד אחד הם יסייעו לכם לבצע את תהליכי ההוכחה המדעית והמחקר ומאידך שמם לא יהיה מעורב במיזם עד הרגע שבו יחליטו שניתן לחשוף את מעורבותם וזה ייקרה בדרך כל לאחר שעברתם איתם חלק משמעותי מההוכחה המדעית של המיזם.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2018
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים