My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 

תוכנית עסקית קריטית להצלחת סטארט אפ

דף הבית >> מאמרים >> תוכנית עסקית קריטית להצלחת סטארט אפ
תוכנית עסקית קריטית להצלחת סטארט אפ
 
היום השתתפתי בפגישה בה ייצגתי את אחד הלקוחות שלי שפיתח אפליקציה מעניינת. הלקוח פגש אותי ממש לאחרונה לאחר שהחל תהליך מו"מ בינו לבין חברה גדולה המובילה את השוק בארץ בתחומה. המו"מ הינו לצורך ביצוע פיילוט לשיתוף פעולה בין הסטארט אפ שלנו לבין החברה הגדולה במטרה שלאחר הצלחת הפיילוט יימשך שיתוף פעולה עסקי באופן רציף בין שתי החברות.
 
ראוי לציין כי הלקוח שלי לא ביצע תהליך של פיתוח עסקי וסירב לבנות תוכנית עסקית עד כה כיוון שטען שתוכנית עסקית היא בזבוז זמן וכסף וכשהוא ירגיש שחסר לו מידע עסקי הוא יספק אותו ולשם כך אין צורך לבנות תוכנית עסקית.
 
לאחר שנפגשנו עם החברה הגדולה לפני כשבוע לפגישה ראשונה, היה ברור לי שהמחסור בתוכנית עסקית יביא אותנו לפינות בלתי אפשריות כיוון שלא הוגדרו דברים בסיסיים ולא בוצעו תהליכים מרכזיים כמו ניתוח שוק ותחרות, בניית מודלים עסקיים וכו...ואכן, כבר בסיום פגישתנו הראשונה, הובהר לנו באופן חד משמעי על ידי החברה הגדולה כי ללא הגדרות ברורות של מודל עסקי בינם לבינינו לא יוכלו להמשיך בתהליך וכי עלינו לבנות מיידית מודל עסקי כדי שנוכל להמשיך במו"מ לקראת הפיילוט (חשוב להבין שבגלל עונות השנה יש לוח זמנים יחסית צפוף לתחילת הפיילוט ואנו נדרשים לסיים את המו"מ בתוך תקופה קצרה ומוגדרת).
 
אחרי שבנינו מודל עסקי שאני מוכרח לציין שהייתי מאוד לא רגוע איתו כיוון שהוא לא היה חלק מתוכנית עסקית שלמה אלא תלוש למדי וללא שהכרתי באופן מספק את השוק, המתחרים והתחרות, הצגנו אותו בפניהם וגם הם לא היו מרוצים כל כך ואף הציגו בפנינו מתחרה שעלול ליצור בעייתיות רבה בשוק במידה ולא נתייחס אליו וכמובן שגם לא היו ברורים לנו היתרונות התחרותיים שלנו על פני מתחרה זה ואולי גם על פני מתחרים אחרים שאיננו מודעים אליהם וליכולותיהם.
 
כל התהליך שתיארתי כאן ארך מספר ימים ולאחר שהסתיימה הפגישה עם החברה הגדולה בה נותרו פתוחים גם נושא התחרות והמתחרים וגם היתרונות התחרותיים שלנו, היה ברור לי שאני לא מוכן להמשיך תהליך מו"מ באופן כזה, לא מוכן, ללא הכרת החומר. תהליך שנדון לכישלון ידוע מראש ובודאי מנוגד לתפישה העסקית שלי.
 
הודעתי ליזמים שאם הם רוצים את שירותי הלאה ואם הם באמת מעוניינים שאמשיך ללוות את התהליך ובעיקר אם הם באמת מחויבים להצלחת המיזם שלהם עלינו לעצור את התהליך מול החברה הגדולה, תוך שימת כל הקלפים על השולחן. עלינו להסביר לשותפים הפוטנציאליים כי אנו עוצרים לתקופה מוגדרת בת שלושה שבועות בה נכנס לתהליך מואץ ומקצועי של פיתוח עסקי שבסופו תהיה לנו תוכנית עסקית מאורגנת שתנתח היטב את התחרות והמתחרים, תגדיר באופן ברור את היתרונות התחרותיים, תגדיר את המודלים העסקיים בינינו באופן מדויק, ברור ומפורט, תגדיר את התהליכים השיווקיים הנדרשים וכמובן שלצד כל אלו יוגדרו התהליכים הפיננסיים ותוצג תוכנית פיננסית ברורה שתגדיר את האמצעים הנדרשים באופן ברור.
במקביל לבניית תוכנית עסקית מקצועית, הבהרנו לשותפים כי נבנה תוכנית מפורטת לפיילוט וכך כל התהליך איתם עד תחילת הפעילות יהיה ברור יותר, יעיל ומהיר יותר ובעיקר טוב יותר.
 
אני חושב שהאירוע המתואר במאמר זה מבהיר באופן הברור ביותר מדוע צריך תוכנית עסקית ומדוע עליה להיות טובה ביותר, מקצועית ולייצג תהליכים עסקיים ריאליים ואמיתיים ביותר.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2013
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים