My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 

תוכנית עסקית מתפתחת

דף הבית >> מאמרים >> תוכנית עסקית מתפתחת
תוכנית עסקית מתפתחת כחלק מהקמת חברת סטארט אפ
 

פעם היה מקובל שחברת סטארט אפ או כל עסק אחר מגיע ליועץ עסקי, פורסת בפניו את העסק שלה ואחר כך הוא יושב וכותב עבורה אותה חברה תוכנית עסקית המתבססת על המידע שקיבל מהחברה או מהיזמים, על נסיונו כיועץ עסקי עו כאיש עסקים ועל מידע שאסף במאגרי מידע כאלו ואחרים בתשלום או ללא תשלום.

הבעיה עם תוכנית עסקית שנכתבה באופן זה היתה שהיא לא ייצגה תהליכים עסקיים סדורים או את המציאות הרלוונטית לאותו עסק אלא היא ייצגה בעיקר את מה שחשב אותו יועץ עסקי לטוב ולרע. אם היה לו נסיון רב התוכנית היתה יוצאת לו טובה קצת יותר ואם הוא לא היה מנוסה כל כך אז התוכנית היתה יוצאת גרועה מאוד.

אחר כך, היועצים העסקיים הטובים יותר עברו לשיטת עבודה נכונה וטובה בהרבה.תוכנית עסקית היתה נכתבת רק לאחר ביצוע תהליכי פיתוח עסקי מעמיקים ורציניים. בתהליכים אלו משתתפים היזמים או מנהלי החברה וכמובן גם היועץ העסקי שהוא מוביל התהליך. לעיתים משלבים בתהליך מומחה נוסף התחום הפטנטים, השיווק או התחום המשפטי. מצרפים לפעמים אנשים טכניים כדי לשמוע חוות דעת וליצור את התהליכים הטכנולוגיים הנכונים כחלק מהתוכנית העסקית השלמה.

תהליכי הקמת חברות סטארט אפ עברו בשנים האחרונות תהליכים דרמטיים. הקושי בגיוס הון הלך וגבר עד כי הגענו למצב בו גיוס Seed למיזם בו קיימת תוכנית עסקית, צוות ראשוני ואפילו פרוטו טייפ כל שהוא הפך למשימה כמעט בלתי אפשרית. משקיעים בשלבים ראשוניים של המיזמים החלו לדרוש כי מיזם המעוניין בגיוס הון יגיע אליהם עם משהו מתקדם בהרבה מפרוטו טייפ ראשוני, וכי התהליך הראשוני יהיה רזה מאוד ויכלול ממש רק את מה שהכי נחוץ כדי להשיג את אבני הדרך הראשוניות ולא מעבר לכך.

חלק גדול מהיזמים עדיין לא מודע לשינוי הגדול שנוצר. לצערנו גם חלק לא קטן מהיועצים העסקיים אשר אמורים להיות אמונים על תהליכי התכנון ובניית האסטרטגיה י העסקיים לטווח הזמן הקצר וכמובן שגם לטווח הזמן הרחוק יותר אינם מודעים מספיק לשינוי התפיסתי שחל אצל המשקיעים.

מצב זה מחייב שינוי תפיסה גם במהלך התכנון ובניית התוכנית העסקית והתהליכים העסקיים. תוכנית עסקית נדרשת לעמוד כיום בשני קריטריונים נוסף לקריטריונים המקובלים ואם היא איננה תואמת את הנדרש בשני נושאים אלו היא עלולה לגרום לאי הצלחה בגיוס ההון ולעצירת המיזם.

הקריטריונים החדשים הינם:

תוכנית עסקית רזה ברמה הפיננסית המאפשרת הגעה לאבן דרך מרכזית ומוגדרת ללא גיוס. אבן דרך זו צריכה לכלול לפחות הוכחה של הנחות היסוד המרכזיות של התוכנית העסקית בשטח ולא רק בתיאוריה.

תוכנית עסקית הופכת להיות כלי נושם ברמה כמעט יומית בשלב פעילות זה, היא צריכה להבנות באופן שיאפשר את עשיית אותם שינויים כל הזמן בלי להוציא כסף על יועץ עסקי שיבצע אותם. קבצי האקסל של התוכנית הפיננסית צריכים להיות כאלו שהיזמים יוכלו לבצע שינויים בעצמם.

האבולוציה שתיארתי במאמר זה במבנה התוכנית העסקית דורשת התייחסות מהותית בעת הכנת התוכנית וחשוב שכל יזם יהיה מודע לנושאים אלו וידרוש אותם בעת הכנת תוכנית עסקית לסטארט אפ שלו. השינויים שסביר להניח שיקרו בתוכנית הינם שינויים במודלים העסקיים שיתרחשו תוך כדי שלב ולידציה מוקדמת להנחות היסוד שלנו, תהליכי שיווק המבוססים על הנחות שיכולות להשתנות כיוון שאין ולידציה לחלק מההנחות וכמובן שיתכן שהצרכים אינם חזקים כפי שהנחנו ועוד...תוכנית עסקית המותאמת לימים אלו ולציפיות המשקיעים צריכה לאפשר לבצע את השינויים הללו הן במלל והן בתוכנית הפיננסית ותאפשר לכם להביא את המיזם שלכם למצב טוב יותר ולהגדיל את סיכויי גיוס ההון והצלחת הסטארט אפ שלכם.

 
 

ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי

 

אייל כוכבא
050-9375123

 

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©   1999-2017

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים