My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> תוכנית עסקית לשינוי עסק זעיר לעסק משפחתי
תוכנית עסקית לשינוי עסק זעיר לעסק משפחתי
 
ישנו מצב די נפוץ בו בעל מקצוע שעבד לבדו במשך שנים רבות מגיע לגיל בוגר וילדיו מעוניינים להכנס לעסק ולהפוך אותו מעסק זעיר שאפשר פרנסת משפחה אחת לעסק גדול יותר שיאפשר גידול, הכנסות ורווחים רבים. מצב טבעי זה אינו פשוט כלל ועיקר. המרחק שהעסק צריך לעבור ממצב של עסק המופעל על ידי אדם אחד לעסק בעל לקוחות רבים, תפעול ושיווק גדול מאוד ומחייב תהליך מקצועי וזהיר. על כל הצדדים יהיה לגלות אורך רוח, גמישות ורצון להסתדר יחד תוך ויתור על האגו האישי כדי שתהיה אפשרות ליצור עסק מצליח.
 

הדבר הראשון שהייתי ממליץ למעורבים הוא לשבת יחד ולהבין היטב שאכן זהו התהליך שברצונם לעשות שכן הוא קשה, ארוך ומחייב הרבה נחישות. לאחר שהחליטו על הליכה בדרך המשותפת יהיה על בני המשפחה להגדיר את התהליך שבו יתקדמו קדימה.  המלצתי היא להתחיל בתהליך למידה ופיתוח עסקי שבסופו תיכתב תוכנית עסקית. מטרות הכנת התוכנית העסקית הינן: יצירת תהליך עסקי מוגדר ויעיל שבו יתקדם העסק כדי לעבור ממצבו למצב החדש, בניית תהליכים שיווקיים מוגדרים בהתאם לתהליכים העסקיים שיוגדרו הגדרת הסכום שיידרש לצורך ביצוע התהליך עד שהעסק יוכל להחזיק את עצמו ללא הזרמת כספים מבחוץ. תוך כדי הכנת התוכנית העסקית יידרשו השותפים לבצע חלוקת עבודה מוגדרת בין כל בעלי התפקידים והגדרת תפקידו של כל אחד בהתאם לכישוריו ויכולותיו. שלב זה עלול להיות מעט בעייתי שכן בדרך כלל זהו השלב בו מועבר הניהול מהאב לאחד הבנים. מאידך, כשיודעים לעשות זאת נכון ניתן לגרום לכך שהתהליך יהיה טבעי, מכבד את יכולות האב והישגיו ואף יותיר אותו כבעל הסמכות המקצועית העליונה למרות שהסמכויות הניהוליות תהיינה בפועל בידי המנכ"ל החדש.
 

לאחר שהסתיימה בניית התוכנית העסקית אפשר להתחיל את התהליך. חשוב להקפיד להתקדם על פי התוכנית העסקית שנבנתה אם כי כאשר יידרשו שינויים עקב המצב בשטח יש לעדכן את התוכנית העסקית ולהתקדם בהתאם. חשוב מאוד לבנות נהלי עבודה לכל אחד מבעלי התפקידים ולאחר שייכתבו יש לבחון אותם במציאות ולעדכן אותם במהלך התקופה הראשונה להרצתם. יש חשיבות להגדיר גם את יחסי הגומלין בין בעלי התפקידים השונים וכיצד מועברות משימות ומטלות מבעל תפקיד אחד למשנהו.
 

בעת בניית תוכנית עסקית לעסק מסוג זה אתם נדרשים להגדיר את תהליכי המחשוב הנדרשים לצורך ניהול העסק. חשוב שתזכרו שאתם לא הראשונים שמנהלים עסק ולכן יש תוכנות ניהול עסקים התומכות את כל התהליכים שאתם נדרשים לבצע בכל תחום.
 

חשוב לבנות את תוכנית השיווק כחלק בלתי נפרד מהתוכנית העסקית ומיד לאחר מכן להתחיל לבצע את התוכנית. יש להבין את ההבדל בין שיווק לבין מכירות ולהגדיר לצד תוכנית השיווק גם תוכנית מכירות שתכלול בין השאר גם את עזרי המכירה שאיש המכירות יישא איתו וכמובן את שיחת המכירה ותהליך המכירה המלא כולל הניירת הרלוונטית שתאפשר את סגירת העסקה בכל מקום ואתר.
 

כפי שכבר אמרנו, סוף מעשה במחשבה תחילה. תהליך מורכב זה של העברת השרביט מהאב לבניו, גידול העסק והובלתו למקום חדש מחייב בניית תוכנית עסקית מקצועית וטובה, והובלת התהליך על פי אותה תוכנית עסקית בצורה מקצועית, טובה ורגישה.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2013  © 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים