My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> תוכנית עסקית לעסק משפחתי
תוכנית עסקית לעסק משפחתי
 
עסק משפחתי נבנה במקרים רבים במשך עשרות שנים. בדרך כלל, המייסד הינו אבי המשפחה שהקים את העסק כעצמאי לפני 30-40 שנה ועסק במקצוע שלו במהלך אותה תקופה. הוא החל כבעל מקצוע שעבד מדי פעם ולאט לאט גדל היקף הפעילות, עלתה כמות הלקוחות עד שלא היתה בריה והיה צורך לשכור מבנה חדש או להקים בית מלאכה קצת יותר גדול.
 
עם השנים, הילדים גדלו והחלו לעבוד בעסק לצד האבא. במקרים רבים הוא החל ללמד אותם את המקצוע עוד בצעירותם ולעיתים הם החליטו להצטרף לאחר שסיימו את השירות הצבאי או כיוון שלא ראו דרך אחרת אלא להמשיך ולעסוק בתחום בו עוסק האבא או במטרה להפוך את העסק המשפחתי לעסק גדול יותר, המאפשר למשפחות רבות יותר להתפרנס ממנו ושיביא אותם לרווחה כלכלית.
 
במשך שנות פעילות העסק כמעט ולא עסקו בתכנון עסקי מסודר, ברוב המקרים לא נבנתה מעולם תוכנית עסקית. לא בנו תוכנית שיווק ועבדו על פיה. כמעט תמיד הלקוחות הגיעו מפה לאוזן, באמצעות המלצות של לקוחות מרוצים, כתוצאה מהמוניטין שיצא בעקבות רמת הביצוע הטובה של האב ובאמצעות תהליכי שיווק שבוצעו לעיתים רחוקות אולם לא הביאו את התפוקות המצופות מהם כיוון שבכל פעם נעשתה פעולה מסוימת ללא המשכיות, ללא השלמה וללא כל הגיון עסקי מסודר ומאורגן.
 
כשהדור השני נכנס לעסק לוקח לו מספר חודשים עד שנה להתאקלם ולהמשיך את העבודה והפעילות העסקית כפי שהיתה קודם לכן. לאחר תקופה זו בדרך כלל מעלים הבנים את הצורך בגידול, את הצורך בחלוקת עבודה מסודרת, את הצורך בתהליכי שיווק מסודרים, את הצורך בעבודה כמו עסק המעוניין לצמוח, לגדול ולהגדיל את מחזורי ההכנסות וכמובן לצידם גם את הרווחיות.  
 
לעיתים שלב זה מלווה בחיכוכים בין האב לילדים שכן הילדים אינם רק עובדים בעסק הכפופים לבעל העסק אלא הם גם ילדי בעל העסק, רואים עצמם כבעלים ויש להם מוטיבציה לשנות ולקדם את העסק ולהתאים אותו לסיטואציה החדשה ולתקופה בה אנו חיים כיום. האב מצידו חש פגוע ומאויים שכן הוא מרגיש שבאים הילדים שלא מבינים כלום בעסק ומנסים להשתלט עליו או לפחות לכפות עליו שינויים שהוא חושש מהם ואולי אף להדיחו מכס המנהל...
 
אם כך מה נכון לעשות ?
 
מצב זה דורש הרבה רצון טוב מבחינת האב והילדים גם יחד. נדרשת הבנה שאין אפשרות להמשיך לעבוד בשיטות של פעם שכן העולם השתנה ואם רוצים להגדיל את העסק כך שיפרנס בכבוד מספר משפחות יש צורך לנקוט בתהליכים מתאימים. אני פוגש לעיתים קרובות עסקים במצב זה ומסייע להם להתקדם ולצמוח תוך שמירה על כבוד הדדי בין האב לילדיו ובין הילדים לבין עצמם.
 
ייעוץ ובניית תוכנית עסקית לעסק משפחתי המצוי בחילופי דורות:
 
שלב הלימוד – בשלב זה אני בוחן ולומד את העסק על כל מחלקותיו ותחומיו החל מהצד המקצועי, פיננסי שיווקי וכלה בצדדים התפעוליים, בטיחותיים וכו...
 
שלב התכנון – לאחר הבנה מלאה של העסק, השוק בו הוא פועל, התחרות ושאר התחומים אני מבצע את שלב התכנון אשר נעשה בהובלתי ובשיתוף מלא ופעיל של כל בני המשפחה העובדים בעסק. במהלך שלב זה אנו מבצעים חלוקת תפקידים וסמכויות בין כל בני המשפחה והמנהלים הקיימים בעסק. חשוב לבחון את המקום המתאים ביותר לאב תוך שמירה על כבודו. בדרך כלל הדבר הנכון ביותר הוא לקחת את היכולת המקצועית שלו בה הוא החזק ביותר ועליה מבוסס גם המוניטין של העסק ולתת לה את הביטוי המלא תוך מתן עמדת הניהול לאחד הבנים זה שמתאים ביותר לכך. תהליך זה רגיש מאוד ויש לעשותו בחכמה ובזהירות גם על ידי וגם על ידי שאר בני המשפחה.
במהלך שלב זה אנו בונים נהלי עבודה לכל אחד מממלאי התפקידים, לכל אחת מהמחלקות של העסק, נהלי יום יום, וכמובן מגדירים את קשרי הגומלין בין כל ממלאי התפקידים.
לאחר מכן אנו בונים תהליך ניהול פיננסי ומגדירים גם את נהלי הניהול הפיננסי.
מוגדרים כמובן גם נהלי התפעול ונהלי הבטיחות של העסק.
 
מעקב על הביצוע – לאחר שהתחלנו את הפעלת העסק על פי הנהלים החדשים אני מקיים פגישות מעקב אחר ביצוע התהליך. בתחילה, מבוצעת פגישת מעקב שבועית, לאחר כשבועיים אנו עוברים לפגישה דו שבועית ולאחר חודש וחצי אנו עוברים לפגישת מעקב חודשים.
 
בסיום התהליך אנו בונים את תוכנית השיווק ומגדירים גם בה את התפקידים הרלוונטיים לכל אחד.
התוכנית העסקית של העסק המשפחתי מורכבת מכל התוכניות, נהלי העבודה והתהליכים שהוגדרו יחד איתם. אולם לאחר תקופה של חצי שנה עד שנה, אחרי שהצוות כבר הטמיע את השינוי והעסק פועל באופן מאורגן ומקצועי אנחנו עוברים לשלב בניית תוכנית עסקית שתגדיר את כיווני הפעילות בהם יפעל העסק בשנים הקרובות.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2013
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים