My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-מודל עסקי-גיוס הון
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> שותפות היזם בבניית תוכנית עסקית
שותפות היזם בבניית תוכנית עסקית
 
 
ישנן מספר דרכים להכין תוכנית עסקית. חלקן טובות יותר ואחרות פחות. אנו יודעים לומר כי יש דרכים המתאימות לשלב מסויים ולמיזם או לעסק מסויים וישנן דרכים אחרות המתאימות לסוג אחר של עסקים, לשלב שונה בחיי הסטארט אפ או העסק ולמטרות שונות. ברור לגמרי כי ככל שמעורבות בעל העסק או היזמים גדולה יותר בהבנת ובניית התוכנית העסקית זה ייטיב להם. אם ניקח כדוגמא עסק קטן המעוניין לגשת לבנק או לאחת מהקרנות במדינה ולקבל הלוואה כדי להקים את העסק. בעל העסק נדרש להגיש למקבלי ההחלטה תוכנית עסקית ובמצבים מסויימים אפילו מגדירים לו מה רוצים שיגיש ובאיזה פורמט. בדרך כלל בעל העסק פונה ליועץ עסקי ומבקש ממנו להכין עבורו תוכנית עסקית. היועץ העסקי מכין עבורו את התוכנית העסקית ובעל העסק מגיש אותה כדי לקבל את ההלוואה. אמנם לאותה תוכנית עסקית יש מטרה מוגדרת והיא קבלת ההלוואה אולם במידה ותוכנית עסקית זו נבנתה בצורה מקצועית ונכונה יש בהחלט אפשרות להיעזר בה גם לקידום העסק ולניהולו. לכן, במידה ובעל העסק היה מכיר את התוכנית היטב, היה יכול להיעזר בה לא רק לצורך קבלת ההלוואה אלא גם להפיק ממנה ערך עסקי ניהולי.
 
כאשר אנו בוחנים יזמים של חברת סטארט אפ המצויים בשלבי ההקמה הראשונים של המיזם שלהם. הם מכינים תוכנית עסקית בדרך כלל על מנת לגייס הון. ישנן חברות ויועצים עסקיים אשר יושבים עם היזמים ישיבה אחת או שתיים ולאחר מכן כותבים עבורם את התוכנית העסקית. היזמים אינם שוחטים בחומר, לא מכירים מספיק את התוכנית הפיננסית, את המודלים העסקיים ואפילו לא את התהליכים העסקיים ותהליכי השיווק. הסיכוי שישתמשו באמת בתוכנית עסקית זו למשהו חוץ מאשר לגיוס ההון הוא אפסי ויש סבירות גבוהה שגם לגיוס ההון לא יוכלו להשתמש באותה תוכנית עסקית ביעילות כיוון שכשהיזמים משוחחים עם המשקיעים עליהם לשלוט שליטה מוחלטת בכל מה שקשור למיזם שלהם ואם הם לא שולטים באופן מוחלט בתוכנית העסקית שלהם כיצד יציגו אותה וכיצד יוכלו להתמודד עם שאלות שאנשים מנוסים ובעלי נסיון רב שואלים אותם ?
 
אם כך מהי הדרך הנכונה יותר לבניית תוכנית עסקית לחברת סטארט אפ ?
 
תהליך הבנייה מתחיל בשלב של פיתוח עסקי. שלב זה המהווה את הבסיסי שעל פיו תיכתב בסופו שלדבר התוכנית העסקית מבוצע בשיתוף מלא של היזמים. במהלך הפיתוח העסקי בוחנים כל נקודה וכל נושא הקשור למיזם לרעיון, לצרכים, לתועלות, ללקוחות הפוטנציאליים, לנכונות שלהם לשלם כסף או לא. אחר כך בוחנים לעמק את השוק, מהן המגמות הקיימות בו ומשפיעות על המיזם לטוב ולרע, מהי ההזדמנות העסקית, מהו פוטנציאל השוק, מה מצב השוק האם הוא בצמיחה או בדעיכה, האם השוק צפוף ומלא מתחרים או לא. מקיימים ניתוח מעמיק של התחרות, בוחנים מיהם המתחרים העיקריים איתם יהיה צורך להתמודד, בוחנים מה היתרונות והחסרונות של המיזם אל מול המתחרים וכיצד ניתן לגשר על פני החסרונות שלנו לעומתם, מגדירים היטב מהם היתרונות התחרותיים שלנו שאיתם נוכל לרוץ קדימה. לאחר מכן עוברים ומגדירים את התהליכים העסקיים. מגדירים את החזון, מהן המטרות האסטרטגיות להשגתו, מהו התהליך האסטרטגי שיש לבצע כדי להתקדם לכיוון השגת החזון, מהי האסטרטגיה השיווקית שתינקט כדי להצליח בתהליכים העסקיים ומהם המודלים העסקיים הנכונים ביותר, המתאימים והטובים ביותר למיזם על סמך כל המידע שנבנה עד לאותו רגע ועל בסיס מצב השוק. בסופו של התהליך מתמחרים כל צעד וצעד ומגדירים את התוכנית הפיננסית של המיזם.
 
כאשר היזמים שותפים מלאים לכל התהליך שתיארנו, התוכנית העסקית שתיכתב על בסיס אותו תהליך תהיה באמת התוכנית העסקית שלהם, הם יהיו מחוברים אליה, יוכלו להתמודד עליה ולהציג אותה נכון וטוב ובסופו של דבר יגדילו את סיכויי ההצלחה של הסטארט אפ שלהם בהרבה.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2014

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים