My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> סדר וארגון בסטארט אפ
סדר וארגון בסטארט אפ

יזמים רבים רצים קדימה בלי לבנות לעצמם תהליך עסקי, בלי שום תכנון כללי או בלי תוכנית עסקית שיצרו לעצמם ובלי לעצור לרגע ולחשוב האם הם עושים את הדברים הנדרשים או שהם עושים דווקא את מה שהכי מפתה והכי קורץ להם. אחת הבעיות המרכזיות של יזמים צעירים היא סדר וארגון. בחלק גדול מהמיזמים היזמים רצים קדימה ומתחיל את פיתוח המיזם בלי לחשוב יותר מדי ובלי לתכנן יותר מדי. בלי לחלק עבודה בצורה נכונה בין היזמים ובלי לעקוב באופן מסודר אחר התקדמות התהליך. המחשבה הזו שאומרת בוא נרוץ קדימה ונפתח את המוצר ועל הדרך תוך כדי ריצה גם נגדיר מה ואיך היא מחשבה מוטעית ולא נכונה. יש מין אקסיומה אצל לא מעט יזמים שאומרת שכיוון שבסטארט אפ צריך להיות חדשניים ויצירתיים אז מותר לעשות ברדק ולעבוד לפי מה שנראה ולא על פי תכנון, בקרה ותהליכי עבודה מסודרים.

מחשבה זו בטעות יסודה והיא מובילה יזמים רבים לפתח מוצר לא נכון, לפתח כיוונים שגויים שלא יתאימו לשום תוכנית עסקית שיפתחו בסופו של דבר, לחזור על הפיתוח פעמיים ואפילו שלוש פעמים כיוון שמה שפיתחו לא התאים למציאות אלא בעיקר לפנטזיה שהיתה אצלם בראש או שלא ביצעו את הבקרה הנכונה בדרך והגיעו ליעד לא נכון.... אני רואה מיזמים רבים שהתקשורת המרכזית בין היזמים נעשית בטלפון או במהלך פגישות עבודה עם אנשי מקצוע שמפתחים עבורם את המערכת או המוצר והיא מתומצתת להנחיות שהם מנחים זה את זה כמו: תביא את זה, אני מציע שתוריד את החלק הזזה ותעשה אותו רחב יותר, או צריך להוסיף את הפיצ'ר הזה והזה לתוכנה כי נראה לי שהוא ייתן למשתמשים תועלת רבה...

יזמים שמובילים סטארט אפ אכן נדרשים ליצירתיות רבה ולגמישות מחשבתית גדולה וליכולת לעשות שינויים ולא להיתקע בכל מיני רעיונות ופנטזיות שהיו להם. וזה הצד הקריאטיבי של הסטארט אפ אולם בבואם להוריד את הרעיונות לשטח, בבואם לעסוק בפיתוח ובתהליכים הנוספים שיש לקדם במיזם חדש כמו גם בכל סטארט אפ מתקדם עליהם להפוך לאנשים המאורגנים ומסודרים ביותר שיש. כדאי מאוד שיבנו לעצמם תוכנית עסקית, תוכנית עבודה ויעבדו על פיהן. כאן בשדה הביצוע אתם היזמים נדרשים ליכולות ניהול, סדר וארגון מופתיים. מי שינהל את המיזם שלו בבלאגן ולא בסדר ובארגון טובים עלול למצוא את עצמו תקוע.

הטעות הזו נעשית גם על ידי יזמים שיש להם ידע ונסיון בניהול וארגון. אני מוצא לא מעט מיזמים כולל מיזמים שמובילים אותם אנשים שהיו בעמדות ניהוליות והם בעלי נסיון ניהולי רב והם באים מארגונים בעלי תרבות ארגונית ניהולית נפלאה רצים קדימה בריצת אמוק בלי תוכנית עסקית ולו הבסיסית ביותר, בלי תכנון מסוגר ובלי בקרה ומעקב שיטתיים וטובעים באי הסדר שהם מייצרים תוך כדי ריצה זו.

אחד הנושאים הראשונים שאני מכניס כמעט לכל מיזם שמגיע אלי הינה פגישה שבועית. בדרך כלל אני ממליץ לקיים אותה ביום ובשעה קבועים. בפגישה זו כל אחד מדווח מה עשה בשבוע שעבר ומה הוא אמור לעשות השבוע. במהלך הפגישה מנהלים תכנון ומעקב מסודרים אחר תהליך ההתקדמות ופתאום המיזם מתחיל להתנהל בצורה טובה ודברים מתחילים להסתדר ולהתארגן כמו שצריך. נושא נוסף שקשור לסדר וארגון הוא חלוקת תפקידים ברורה ונכונה בין כל היזמים. במקרים רבים כל יזם מקדם מה שנראה לו חשוב ולעיתים בעיקר את מה שהוא מכיר יותר ולאו דווקא את מה שבאמת חשוב וצריך יותר או שתוכנית עסקית שלא קיימת מגדירה. אני רואה גם יזמים שמקדמים במקביל את אותו נושא ולעיתים מגיעים לחיכוכים לא קטנים בגלל הכפילות הזו...ברגע שהיזם המוביל שמתחיל להיקרא מנכ"ל מחלק את העבודה ומוודא יחד עם כולם שהיא מתנהלת נכון ולא באופן אקראי, הדברים מתחילים לזרום נכון ולהתקדם כראוי.
חשוב שתזכרו, אתם חייבים להיות יצירתיים וגמישים מאוד במחשבה ומצד שני מאורגנים ומסודרים מאוד בביצוע.


ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©    
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים