My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> מתי לגייס כסף לאפליקציה
מתי לגייס כסף לאפליקציה
 
יש אמרה שכסף מגייסים כשאפשר כיוון שאם נמתין לרגע שבו צריך אזי יש סיכוי רב שבאותו זמן לא תהיה אפשרות ולכן כשאתם מצליחים לגייס אל תאמרו איננו צריכים אלא תמקסמו את התהליך ותגייסו את הכסף. תהליכי גיוס כמקובל בתחום הסטארט אפ אמורים להתרחש באופן מסודר ומתחילים בגיוס פרה סיד כשהמיזם בשלב הרעיון ורוצים מעט כסף להניע את המיזם לקראת גיוס ראשוני גיוס ה – Seed. בעבר, גיוס זה שנעשה בדרך כלל עם תוכנית עסקית ורעיון שימש לצורך פיתוח אב הטיפוס עד להגעה לפיילוט. בימים אלו, מי שינסה לגייס את כספי הסיד עם תוכנית עסקית ורעיון יגלה בדרך הקשה כי זה לא מספיק. רעיון טוב, תוכנית עסקית טובה וצוות טוב מהווים את הבסיס הראשוני שעליו יש להוסיף את נדבך הפיתוח והמיזם ואז להגדיל את סיכויי ההצלחה בגיוס ההון הראשוני. היום כדי להצליח בגיוס ההון חשוב להגיע עם התחלה של פיתוח המיזם לפחות ורצוי מאוד להצליח להגיע למשקיעים עם מיזם ברשת, משתמשים פעילים ואפילו אולי כבר תחילת הכנסות.
 
נשמע קל ופשוט, הבעיה היא שבמציאות להביא את המיזם למצב שבו סיימתם לבנות תוכנית עסקית טובה, גייסתם צוות רציני ומרשים, סיימתם לפתח את המיזם, התחלתם פיילוט ויש לכם משתמשים, פעילות ותחילת הכנסות קשה מאוד ואם אין לכם הון ראשוני לבצע את כל הדברים הללו עליכם להתאמץ מאוד ולגלות כשרון רב כדי להגיע לשם ללא כסף.
 
אם כך מה נכון לעשות ?
 
חשוב להבין שסכום בסיסי של 2-4 עשרות אלפי ₪ תהיו חייבים להביא בעצמכם, או משותפים שתצרפו, או שהיזמים כולם יתחלקו בהוצאות אלו. ממש לא מומלץ לבנות תוכנית עסקית ללא שתיעזרו באדם מנוסה שבנה כבר תהליכים דומים בחייו ויש לו נסיון רב בהתמודדות עם משקיעים ומיזמים בתחילת הדרך. וכיוון שעזרה מאדם כזה עולה כסף עליכם למצוא אותו. אל תחסכו את הכסף הזה כמו שלא תחסכו את הכסף לעו"ד כשתלכו לבית משפט, ולא תחסכו את הכסף מארכיטקט כשתבנו את בית חלומותיכם ועוד הרבה אנשי מקצוע בתחומים רבים. הקמת סטארט אפ היא מקצוע לכל דבר והיא מורכבת מאוד וממש לא כדאי שתלמדו הכל על בשרכם...זה יקר מדי ועצוב מדי...גם אם יש צורך בהגשת בקשה לפטנט (רגילה או Provisional) ממש לא מומלץ לעשות זאת ללא עורך פטנטים...
 
אחרי שסיימתם לבנות תוכנית עסקית והדרך שלכם מובנת וברורה לכם (לפחות תחילתה), תבנו אפיון מפורט לאפליקציה כדי שיהיה לכם מה להציג אחר כך לאנשי הפיתוח. בשלב זה עליכם לגייס צוות פיתוח (שיעבוד תמורת אחוזים ללא תשלום כל עוד לא גייסתם) שיוכל להתחיל לפתח את האפליקציה מוקדם ככל האפשר. עליכם לפתח גירסה ראשונית שתהיה אפשרות לסיים את הפיתוח שלה בתוך מספר חודשים ולהתחיל פיילוט ראשוני. לצורך זה אתם צריכים לגייס בדרך כלל איש פיתוח סלולר או שניים אם יש לכם יכולת (iOS + Android +), איש פיתוח אחד לצורך פיתוח צד השרת (Server) ומעצב בעל ידע ונסיון רב בעיצוב וב - UI/US  לאפליקציות סלולריות.
 
כשיש לכם אנשי פיתוח תתחילו מיד בפיתוח המיזם ולאחר שהוא מתחיל להיראות כמשהו שאפשר להציג אתם יכולים להתחיל לגייס את הכסף. כאן עולה השאלה האם לנסות לגייס תוך כדי הפיתוח או להמתין לפיילוט ולגייס רק אז.
 
בתשובה שלי ברורה. עליכם להתחיל לגייס ברגע שהפיתוח מאפשר להראות משהו. תהליך גיוס אורך במקרה המהיר ביותר כחצי שנה ולכן אם תחכו לשלב שבו תהיו כבר בפיילוט, תסיימו את הפיילוט ולא יהיה לכם עדיין כסף להמשיך. לכן רצוי להתחיל את הגיוס במהלך הפיתוח שכן לפני כן הסיכוי לגייס נמוך מדי ואם תצליחו לסיים אותו בזמן תוכלו להמשיך לקדם את הסטארט אפ שלכם ברצף מיד עם סיום הפיילוט.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2014

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים