My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> מי צריך לבנות תוכנית עסקית
למי נכון לתת לבנות עבורכם את התוכנית העסקית
 
כל מיזם, סטארט אפ ועסק נדרש לבנות לעצמו תוכנית עסקית. קידום עסק חדש או ישן מחייב תוכנית עסקית. גם פרויקט בתוך חברה גדולה וותיקה מחייב בניית תוכנית עסקית. מה שחשוב בתוכנית העסקית הינו מה שהיא מייצגת. כדי שתוכנית עסקית תהיה טובה ותסייע לחברה לקדם את המיזם או את עצמה, עליה לייצג חשיבה עסקית מקצועית ורצינית, נסיון עסקי רב, תהליכי שיווק נכונים, מודלים עסקיים טובים ויציבים וכמובן תהליכים פיננסיים נכונים, ריאליים וטובים. לצערי, חלק ניכר מהתוכניות העסקיות אשר נבנות בארץ ובעולם אינן עומדות בקריטריונים  אלו והן אינן שוות הרבה יותר מהנייר שעליו הן מודפסות או מהאלקטרונים המרכיבים את הקובץ בו הן מצויות.
 
יש תופעה הגורמת לחלק מהרמה הנמוכה המופגנת בתוכניות עסקיות רבות. חלק גדול מהיזמים, מנהלים או סתם עובדים בחברות שונות חושב שכתיבת תוכנית עסקית היא כמו כתיבת נייר עמדה כזה או אחר ושבסך הכל עליו למצוא טמפלט של תוכנית עסקית באינטרנט ולמלא את הטמפלט באופן כללי בחומר הקשור במיזם כך שהכל יהיה בפנים. בסוף התהליך עליו ליצור קובץ Excel כל שהוא ובו מחשבים את ההוצאות הצפויות (בגדול), מתכננים תוכנית הכנסות כללית ויוצרים דוח רווח והפסד, לוח שכר וכוח אדם ועוד מספר גרפים וטבלאות ואת כל זאת אורזים במעט עיטורים, גרפים וספרור נאה והרי לנו תוכנית עסקית.
 
הבעיה היא שהכנת תוכנית עסקית באופן כזה גורמת לה להיות רדודה ולא מקצועית. כל משקיע, שותף אסטרטגי או משווק שיבקש לעיין בתוכנית העסקית יבחין בתוך פחות מחמש דקות כי תוכנית עסקית זו לא רלוונטית וחבל לו לבזבז את זמנו בקריאתה כיוון שהיא לא מייצגת שום תהליך עסקי רציני ומהותי שאותו כדאי לבחון ואליו נכון להתייחס.
 
בדרך כלל הסיבות העיקריות לכתיבת תוכנית עסקית באופן שכזה הינן:
 
אגו מנופח - מנהל פיתוח עסקי או מנהל שיווק בטוח שהוא יכול לכתוב תוכנית עסקית בקלות וזה קטן עליו מדוע הוא צריך מישהו בעל נסיון ומומחיות בכך הרי הוא יודע את התחום שלו יותר טוב מכולם אז הוא יביא מישהו מבחוץ שיגיד לו מה לעשות ?
 
חוסר ידע ניהולי – ישנם יזמים רבים או מנהלים שאינם מבינים באמת את משמעות התוכנית העסקית וסבורים שהם יכולים לכתוב את המסמך הזה בעצמם כיוון שלא צריך שהוא יתבסס על עבודה מקצועית מדי אלא מספיק שמי שמכיר את המיזם יכתוב את מה שהוא בדק וחושב וכך המיזם יוצג בצורה הנכונה והטובה ביותר.
 
רצון לחסוך כסף – בניית תוכנית עסקית מקצועית וטובה עולה 20,000-30,000 ₪. כיוון שליזמים רבים אין את הסכומים הללו (או שיש להם את הכסף אולם הם מעדיפים להפנות אותו לאפיקים אחרים), הם כותבים את התוכנית העסקית בעצמם או שהם פונים לאנשי מקצוע שאינם ברמה הנדרשת ולכן הם כותבים עבורם תוכנית עסקית לא טובה בעלות נמוכה וכך אותם יזמים חושבים שפתרו את הבעיה.
 
ההתפכחות מגיעה בדרך כלל לאחר שמספר משקיעים קוטלים את התוכנית העסקית והיזמים מבינים את הטעות ומגיעים לאיש מקצוע טוב ומבקשים שהוא "רק ישפץ מעט" את התוכנית העסקית וכך הם יוכלו להציג אותה למשקיעים. לאחר שאיש המקצוע אומר להם שאין כאן מה לשפץ ויש להתחיל את מלאכת הבנייה מהיסוד הם מבינים ששילמו כספים מיותרים ושעליהם לשלם שוב כדי לקבל תוכנית עסקית מקצועית וטובה.
 
עצתי לכם היזמים והמנהלים של חברות סטארט אפ שתיעזרו באנשי מקצוע טובים לבניית תוכנית עסקית למיזם שלכם גם אם עלותם מעט גבוהה יותר, כפי שלא תתפשרו על רמתו של עורך הדין או של איש הפיתוח גם אם הם עולים לכם הרבה יותר.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2014

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים