My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> מי היועץ הנכון לכתיבת תוכנית עסקית
מי היועץ הנכון לכתיבת תוכנית עסקית

כל סטארט אפ מגיע בפעם הראשונה לשלב בו היזם מחליט שהוא צריך לכתוב תוכנית עסקית. לעיתים הרצון נובע מהגדרת והתווית הדרך הנכונה, לעיתים הרצון נובע מהצורך להתחיל לגייס כסף וכמובן שלצורך גיוס הון צריך לכתוב תוכנית עסקית. בכל מקרה, יזם ממוצע מבין שכתיבת תוכנית עסקית איננה משחק ילדים ולעיתים הוא אף מתחיל להתמודד עם המשימה ומנסה אך ברוב המקרים היזם מרים ידיים כיוון שהוא נתקל במספר בעיות שהוא מתקשה לפתור. בשלב זה בדרך כלל יחפש היזם או מנכ"ל החברה יועץ עסקי שיבנה ויכתוב לסטארט אפ שלו תוכנית עסקית מקצועית טובה וייצוגית שאיתה יוכל גם להגדיר את הדרך הנכונה וגם לגשת למשקיעים ולהרגיש שהוא מציג להם תוכנית עסקית מקצועית, רצינית שיכולה לייצג את הסטארט אפ שלו בצורה טובה ומכובדת.

כדי לאתר את היועץ העסקי הנכון שאליו כדאי לפנות פונים בדרך כלל לאינטרנט (אלו שיש להם היכרות עם חבר שבנה תוכנית עסקית והוא מרוצה או שהם מכירים מישהו מהעבר שלהם שעבד איתם בתחום היעוץ העסקי בדרך כלל יוסיפו גם את אותו יועץ לסבב הבדיקה). מהיכרותי את התחום אני יכול לומר כי בסופו של דבר האינטרנט מהווה מקור מרכזי לאיתור יועץ עסקי לצורך כתיבת תוכנית עסקית.

ישנם באופן גס מאוד שלוש קבוצות של יועצים שבונים וכותבים תוכנית עסקית. הקבוצה הראשונה שממנה אני ממש ממליץ להתרחק ולצערי היא מהווה את רובם של היועצים העסקיים, היא קבוצת יועצים עסקיים אשר מוכנה לכתוב עבור כל אחד תוכנית עסקית בשבועיים עד חודש ובסכומים הנמוכים מ - 15,000 ₪ ולעיתים אף נמוכים מ – 10,000 ₪. כיוון שבניית תוכנית עסקית הינה עבודה גדולה האורכת לכל הפחות 40-50 שעות עבודה ולעיתים מגיעה עד 100 שעות עבודה, מי שמוכן לכתוב לכם תוכנית עסקית במחיר של 100-150 ₪ לשעת עבודה כנראה שאינו מהמחודדים בקלמר או שהוא פשוט משקיע מעט מאוד שעות עבודה והתוצאה בהתאם. אתם מקבלים תוכנית עסקית שלא שווה את הקובץ בו היא שמורה...

הקבוצה השנייה קטנה יחסית והיא מונה 8-10 חברות המצויות בקצה השני של הסקלה...ישנם ה – Big 4 ועוד כמה אחרות. חברות אלו הינן בדרך כלל בעלות שם בינלאומי ומחירי כתיבת תוכנית עסקית אצל חברה כזו מתחיל בדרך כלל ב – 15,000 $ ומעלה. חברה מסוג זה איננה מתאימה לכם היזמים וחברות הסטארט אפ בתחילת דרכם. הולכים לכתוב תוכנית עסקית אצל חברה מהסוג הזה כאשר הולכים לגייס סכומים גבוהים מאוד או שהולכים לתהליכי גיוס של הרבה כסף בחו"ל. לא כותבים תוכנית עסקית אצלם בתחילת הדרך משתי סיבות. האחת היא כספית שכן אין סיבה לשלם כל כך הרבה כסף בעבור תוכנית עסקית בשלב מוקדם כל כך מה גם שלרוב היזמים אין את הסכומים הללו...הסיבה השנייה שבשלב זה רצוי שמי שכותב לכם תוכנית עסקית יהיה יועץ עסקי מנוסה מאוד שלא רק עוסק ועסק ביעוץ אלא הוא גם יזם מנוסה וכבר הקים וניהל והריץ חברות סטארט אפ בימי חייו ואולי גם היום הוא מחובר לכמה מהן...יועץ עסקי כזה יבנה לכם תוכנית עסקית טובה בהרבה מאשר האנליסט באותן חברות שיכתוב עבורכם תוכנית עסקית באחת החברות הגדולות...ושבסיום הכתיבה ראש התחום שלו יעבור על התוכנית יעיר לו ויתקן מספר הערות...זו תוכנית עסקית שתהיה יפה, טובה להצגה בעיקר עד שתצטרכו להיכנס לקרביים ולהסביר...אבל לא תעזור לכם בבניית הכיוונים הנכונים.

הקבוצה השלישית המונה 20-30 יועצים עסקיים בישראל בונה תוכנית עסקית טובה, על בסיס נסיון אמיתי, ועוזרת לכם הן בבניית והתוויית דרך לסטארט אפ שלכם והן בהצגת תוכנית עסקית מאוזנת, מקצועית ורצינית. מחירי בניית תוכנית עסקית כזו נעים בין 17,000-30,000 ₪ והכל כתלות במורכבות המיזם, תכולת העבודה הנוספת שמבוצעת מעבר לכתיבת תוכנית עסקית וכמובן היכולות הפיננסיות של היזמים.

עוד שתי הערות:
  1. לאו דווקא מי שנמצא בעמוד הראשון בגוגל הינו הטוב ביותר...הוא בעיקר משקיע הכי הרבה בקידום ומחזיק בחברת קידום שכנראה טובה יותר (ולשמחתי ללא קשר אני מצוי בעמוד הראשון ברוב הביטויים שאני מקדם).
  2. אל תחסכו יותר מדי, אם אתם מוצאים יועץ עסקי שנראה לכן מקצוען ושיכול לסייע לכם באמת מכל הבחינות תמצאו את הדרך כיצד לשלם לו, אולי מעט פחות ואולי בעוד מספר תשלומים בדרך כלל הוא יבוא לקראתכם בגבולות ההגיון. תוכנית עסקית טובה מאוד יכולה בהחלט לסייע לכם. מאידך תוכנית עסקית גרועה עלולה לחסום אתכם לגמרי.
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2018
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים