My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> מימון ראשוני בהקמת סטארט אפ
מימון ראשוני בהקמת סטארט אפ

אי אפשר להקים עסק בלי להשקיע "קצת" כסף. אפילו עסק של בעל מקצוע חופשי שרוצה להקים את העסק שלו ועובד מהבית מחייב אותו לקנות מחשב, מדפסת, להדפיס חשבוניות, לעשות מינימום של שיווק, ליצור לעצמו איזו שהיא סביבה עסקית גם אם הוא עובד מהבית...נכון שבמקרה הזה מדובר על מעט מאוד 5000-10,000 ₪. אבל חשוב להבין שהקמת עסק עולה כסף. אנו מדברים על הקמת חברת סטארט אפ ואנחנו רוצים שבעוד 5-6 שנים היא תמכור בעשרות מיליוני דולרים ותהיה שווה הרבה מאוד כסף, לכן אנחנו לא יכולים לצפות שיום אחד נקום וכאילו במטה קסמים תיווצר חברת סטארט אפ עם תוכנית עסקית, מוצר, עובדים, הכנסות...כל זה לא קורה ביום אחד ואנחנו נדרשים להשקיע סכום ראשוני כל שהוא כדי להצליח לבנות את התשתית הראשונית שאחר כך אליה מתווסף המימון של המשקיעים ומקדם את הסטארט אפ שלכם הלאה.

לאיזו הוצאה כספית צריך היזם לצפות בעת שהוא מחליט לרוץ קדימה עם הרעיון שלו, לבנות תוכנית עסקית ולהקים סטארט אפ ? חשוב להבין שכדי להגיע נכון לשלב שבו יש סיכוי שמשקיעים יבחנו את המיזם וישקלו האם להשקיע בו, אתם צריכים להביא את הסטארט אפ שלכם למצב מסוים. חשוב שתהיה לכם תוכנית עסקית הגיונית, ריאלית ומקצועית. חשוב שיהיה לכם MVP פעיל עם משתמשים ראשונים או אולי קונים ראשונים, חשוב מאוד שיהיה לכם צוות רציני שיוכל לשכנע את המשקיע שיש  ביכולתו להפוך את הרעיון שלכם לחברת סטארט אפ מצליחה ובמידה והנושא רלבנטי רצוי מאוד שתגישו בקשה לרישום פטנט.

כדי להגיע למצב שתיארתי קודם, עליכם לפעול ולהתקדם במשך תקופה שבדרך כלל מתקרבת לשנה ולבנות וליצור את כל הפעילויות והנושאים המוגדרים.
 
פיתוח המוצר כדי להביא אותו למצב שבו אתם יכולים לקדם תוכנית עסקית שבניתם ולהתחיל את הפעילות עם לקוחות ראשונים או משתמשים ראשונים עולה כסף. לדוגמא, ניקח אתר אינטרנט/אפליקציה סלולרית שהיום די מחוברים זה לזה. בניית MVP למיזם מסוג שכזה עולה בין 50,000 ₪ במקרה הזול ביותר לבין 250,000 ₪ ואולי אף יותר במקרים מורכבים יותר (ובעיקר כשיש ליזמים יכולת לשלם קצת יותר לצורך בניית ה – MVP). אם אתם מיזם של מוצרי צריכה ואתם אמורים לפתח אב טיפוס אתם צריכים להביא בחשבון עלויות פיתוח של 20,000 ₪ למוצר פשוט מאוד ועד 150,000 ₪ למוצרים מורכבים יותר וכמובן שהעלויות עלולות לטפס עוד ככל שהמוצר מורכב יותר.

ייעוץ עסקי, ייעוץ שיווקי, ייעוץ פיננסי. לא כולם צריכים את כל סוגי הייעוץ אבל כמעט כל אחד נדרש לחלקם. כולם צריכים בסופו של דבר לפחות לקראת הגיוס שהם רוצים לעשות לבנות תוכנית עסקית מקצועית וגם זה עולה כסף. אתם יכולים לצפות לעלויות של 20,000-30,000 ₪ לבניית תוכנית עסקית מקצועית ואל תתפתו ללכת למישהו שיבנה עבורכם תוכנית עסקית במחיר נמוך מאוד כיוון שבדרך כלל גם איכות העבודה תהיה כזו...

רצוי מאוד שאתם כיזמים תחתמו ביניכם על הסכם יזמות כדי להסדיר את השותפות שלכם ועוד מספר עניינים. את ההסכם מדרש לכתוב עורך דין מנוסה בתחום הסטארט אפ וההשקעות ולא עורך דין מסחרי שאינו עוסק בתחומים אלו אלא בתחום מסחרי רגיל. צירוף אנשים למיזם כשותפים או כ – Advisory board בדרך כלל מבוצע ללא עלויות אלא באמצעות השקעת זמן ועבודה של היזמים אולם אתם נדרשים לחתום עם אותם אנשים על הסכם ולו הסכם מינימלי. על ההסכם להיות נכון ומקצועי ולא הסכם שנכתב על ידי חבר או בן משפחה שהוא עורך דין כיוון שההסכם נדרש להיות כזה שייתן מענה לתחום הפעילות שלכם ובדרך כלל עורכי דין מסחריים שאינם עוסקים בהשקעות, הון סיכון וחברות סטארט אפ ייצרו לכם הסכם שייצור בעיות ואחר כך נתקשה לתקן אותם. לכן על היזמים למצוא עורך דין מהתחום בעל נסיון רב ולשלם לו את מה שצריך כדי שההסכמים הראשוניים הללו שמחייבים לתמיד יהיו נכונים ומקצועיים וללא שגיאות שאחר כך גורמות לבעיות רבות. עליכם לצפות לעלויות של לפחות 10,000 ₪ כהוצאות משפטיות והן עלולות לצמוח שכן בכל מיזם יש עניינים משפטיים נוספים שצריכים טיפול לדוגמא: כתיבת Privacy policy, term of use ומעבר משפטי על תכנים מסוימים במיזמים אינטרנטיים...רישום בקשה לפטנט גם היא עולה כסף והסכום המינימלי שעולה רישום שכזה עבור הגשת בקשה הקרויה Provisional patent  הינו 6,000-7,000 ₪.

מדי פעם יש עוד הוצאות שלא נמנו כאן והן משתנות כמובן ממיזם למיזם. עליכם לצפות לכך שלצורך הקמת סטארט אפ תידרשו להשקעה עצמית של 100,000-150,000 לכל הפחות ואולי אף ליותר מכך. לכן, כשאתם מחליטים לצאת לדרך לקידום המיזם עליכם להביא בחשבון את נושא המימון, להיערך לכך וליצור לעמכם מקורות מימון כיוון שללא הכסף, תמצאו שאתם לא מצליחים להתקדם בצורה רצינית וגם אם בניתם לעצמכם תוכנית עסקית היא לא תסייע לכם המיזם שלכם לא יצליח לעבור את שלב ההתחלה ולהתקדם למצב טוב יותר.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©    
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים