My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> כמה אחוזים נותנים ליזם שמצטרף לסטארט אפ
כמה אחוזים נותנים ליזם שמצטרף לסטארט אפ ?

כמעט כל סטארט אפ וכל יזם שחושב על רעיון צריך לצרף אליו לצוות לפחות אדם אחד או יותר כדי שתמהיל היזמים יאפשר לקחת את הרעיון, לבנות תוכנית עסקית ולהתחיל להתקדם ולפתח אותו. לעיתים היזמים באים מהתחום הטכני אבל אין להם מושג בניהול, בשיווק ובכספים...ואז רצוי מאוד שיצרפו מישהו שמבין בתחומים אלו. לעיתים היזמים בעלי נסיון עסקי ומבינים הרבה דברים אבל בלי איש מקצוע רציני בעל שליטה וידע רב בתחום המיזם במיוחד בסטארט אפ טכנולוגי אין להם כמעט סיכויים להצליח ובודאי שמשקיעים יתקשו להשקיע במיזם שהצוות שלו רחוק מלהתאים למה שצריך בשביל להריץ תוכנית עסקית עם סיכויי הצלחה. לכן כשחושבים על השלמת אנשי הצוות עליכם להבין את התהליך הצפוי לכם לפחות בשנה הקרובה, להבין איזו תוכנית עסקית בניתם לתקופה הזו ולצרף את איש הצוות החסר בהתאם לצרכי המיזם.

ישנן לא מעט אפשרויות לצרף אנשים לצוות היזמות, החל בתשלום מלא, דרך תשלום חלקי והקצאת אחוזים כל שהם במיזם וכלה בצירוף יזם שמקבל אחוזים משמעותיים בהתאם למשקלו הסגולי ולחשיבותו למיזם. כמובן שיש לא מעט מצבי ביניים ומה שחשוב להבין זה שכל מקרה ידון לגופו כתלות במיזם, בשלב בו נמצא הסטארט אפ והתוכנית העסקית שלו, בכספים שיש לו, בחשיבות המצטרף, ביכולות המצטרף...

נתחיל מהמקרה הקיצוני ביותר. מיזם שצריך יזם נוסף בדרך כלל איש טכנולוגי (ואני מבדיל מהותית בין יזם לבין איש פיתוח או בעל מקצוע שהם עובדים ולא יזמים...), מומחה בתחום המיזם ובעל נסיון וקשרים שחשיבותו גבוהה מאוד ויהיה קשה מאוד להוציא לדרך סטארט אפ טכנולוגי ותוכנית עסקית מצליחה ללא יזם מהסוג הזה. אם אנחנו מדברים על אדם מהסוג הזה ועל תחילת הדרך כאשר יש רעיון ואולי גם תוכנית עסקית אבל לא מעבר לכך (ויש הגיון בכך שאדם מהסוג הזה יצרפו בשלבים מוקדמים מאוד), סביר להניח שהוא ירצה חלק משמעותי במיזם ולעיתים אף ירצה להיות יזם שווה זכויות כמו היזם או היזמים הראשונים...ובצדק במקרה זה. כל אחוז שבין 15%-40% תלוי אם יש כבר יזם אחד, שניים או שלושה יהיה הגיוני והגון. חשוב רק לפני שסוגרים איתו את הדיל הזה, להגדיר היטב את תחומי האחריות שלו ואת תפקידו ומה חלקו בקידום תוכנית עסקית שתיבנה או בתוכנית עסקית שכבר נכתבה אם היא קיימת כבר בשלב מוקדם זה אבל גם אחר כך. חשוב מאוד לפני שאתם מתקשרים אליו חוזית להכיר אותו היטב כדי שתוודאו שהוא אדם שאפשר לעבוד איתו, מתקשר, מבין עניין וכזה שלא יתקע מקלות בגלגלים אם ברמה האישית ואם ברמה המקצועית. תזכרו שאתם הולכים להיות שותפים שלו לתקופה די ארוכה. ואחרי שהכרתם אותו אז הזמן לחתום איתו על הסכם יזמות מסודר עם מנגנון Re Purchase על מנת להבטיח שלא תיתקעו עם הבטחה שלא מוגשמת אולם קיבלה את מלוא חלקה בעבור משהו שלא סופק.

כאשר מדובר על איש פיתוח שניתן להחליפו באחרים לא אחד שהסטארט אפ שלכם או תוכנית עסקית שנכתבה או תיכתב תהיה תלויה דווקא בו, כמובן שכמות האחוזים המוענקת לו תהיה נמוכה משמעותית והיא בדרך כלל תעמוד על 2.5%-5% לאנשי פיתוח שוב כתלות בחשיבותם ונסיונם. לעיתים כאשר יש כסף ואנו מדברים על אנשי פיתוח, רצוי לשלם להם את השכר שאפשר לשלם ובהתאם לכך להשלים עם אופציות. לדוגמא אם שכר של איש פיתוח עומד על 25,000 ₪ ברוטו לחודש ואתם יכולים לתת לו רק 10,000 ₪ לחודש תוסיפו לו עוד חצי אחוז אופציות...וכך ניתן לעשות שילובים רבים בתגמול בין כסף לאופציות/אחוזים.

לגבי שיטות התגמול שאנו נוהגים בעת צירוף Advisory board נפרט במאמר אחר.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2018
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים