My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> כמה אחוזים לתת למצטרפים לסטארט אפ
כמה אחוזים לתת למצטרפים לסטארט אפ

אחת הנקודות שליזמים רבים אין עליה תשובה טובה היא כמה אחוזים לתת לאלו המצטרפים לסטארט אפ שלהם לאורך הדרך. תמיד עולה השאלה מה מגיע להם, וכמובן שגם לחלק מהמצטרפים אין בדיוק את ההבנה מה באמת מגיע להם ולכן יש להם עיתים דרישות לא ריאליות. לכן החלטתי ליצור עבורכם היזמים במאמר זה איזה שהוא קנה מידה שיבהיר לכם מה מגיע לכל אותם מצטרפים. חשוב להבין שמה שנכתב כאן אינו תורה למשה מסיני וכן שכל מקרה צריך לדון לגופו של עניין אולם כקו מנחה, מה שייכתב כאן יכול להיות מצויין.

ישנם מספר סוגים של מצטרפים וחשוב להבין שלא רק מי המצטרף ישפיע על האחוזים שנכון להקצות לו אלא גם על מה המחויבות שלו לסטארט אפ שלנו, כמה מזמנו ומיכולותיו הוא מוכן להשקיע, וכמובן באיזה שלב נמצא המיזם והסטארט אפ שלנו ועד כמה התקדמנו אם בכלל ביישום התוכנית העסקית שלנו בהנחה שכבר בנינו תוכנית עסקית...

נתחיל עם אנשי הפיתוח. אלו יכולים להיות מתכנתים, אנשי פיתוח מוצרים, מעצבי UI/UX ועוד אנשי מקצוע מתחום הפיתוח. ככלל, לטעמי נכון לתת לאנשי פיתוח בשלבים המוקדמים של מיזם שהטכנולוגיה איננה לב המיזם כגון אתרי אינטרנט, אפליקציות, מיזם של מוצרי צריכה 2%-10% כתלות בחשיבות המצטרף, נסיונו וכובד משקלו המקצועי וכמובן חשיבותו למיזם ותרומתו לקידום התוכנית העסקית שלו. כאשר אנו מצרפים אנשי פיתוח לאחר גיוס כסף או לאחר שהמיזם כבר באוויר והחל את פעילותו העסקית כמובן שמספר האחוזים שנקצה להם יהיה נמוך בהרבה מאלו שהקצנו בתחילת הדרך והוא עומד על אופציות מועטות (בין שבריר אחוז לבין חצי אחוז) ועד אחוז אחד או אחוזים בודדים למישהו שחשיבותו גבוהה מאוד.

לעיתים, בעיקר כשהיזם אינו בעל נסיון בתחום הרלבנטי והוא לא מנוסה בעסקים ובניהול יש צורך הרחיב את מעגל היזמים ולצרף למיזם מישהו מנוסה, בעל נסיון רב. ממש בתחילת הדרך כשעדיין לא נבנתה תוכנית עסקית או שהיא כבר נבנתה אך עדיין לא החלה להתממש ועדיין לא השגתם כמעט כלום ויש בעיקר רעיון ואולי מעט יותר מכך, הגיוני שאדם רציני מאוד מנוסה שמשקלו במיזם רב ויהיה כנראה זהה למשקל היזם הראשון ירצה חלוקת אחוזים שווה ביניהם. אם מדובר ביזם אחד, הוא ידרוש 50% ואם יש שני יזמים הוא ידרוש חלוקה שווה של שליש לכל אחד. ואני ממש מציע לכם לקבל את בקשתו שכן היא הוגנת וצודקת. חשוב להבין שמהרגע שהוא מצטרף חלקו בהצלחת המיזם והצלחתכם להוציא את התוכנית העסקית שלכם אל הפועל בצורה מוצלחת יהיה לפחות שווה לשלכם ובמקרים רבים הוא ישפיע הרבה יותר על ההצלחה או על הכשלון. כאשר אנו מצרפים למיזם אדם מסוג זה בשלבים מתקדמים יותר, הוא יבקש 20%-30% במקרה של יזם אחד ובמקרה של שני יזמים 15%-25% ואלו גם האחוזים שמגיעים לו בשלב הזה.

הקבוצה השלישית של המצטרפים הינה יועצים לסוגיהם הקרויים Advisory board. אנשים אלו חשובים לכם מאוד ובדרך כלל הם יהיו בפוזיציה של ייעוץ או חברי דירקטוריון. לאנשים אלו מקובל לתת בדרך כלל 1.5%-2.5% כתלות בנסיונו, התרומה שהוא אמור לתת וכמובן חשיבותו ומעמדו בארץ ובעולם.

אני מזכיר לכם שמאמר זה הינו בגדר המלצה וכל מיזם ומצטרף יש לדון לגופו של עניין.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2017
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים