My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> יש לי רעיון, איך מתחילים
יש לי רעיון, איך להתחיל ?
 
יש לי רעיון איך מתחילים ? המשפט הזה מוכר לי היטב ואני שומע אותו מיזמים רבים שעלה במוחם רעיון והם לא יזמים סידרתיים וזהו להם הרעיון הראשן שהחליטו להתקדם איתו ולנסות להפוך אותו לסטארט אפ ולעסק מצליח. בדרך כלל, יזמים שאינם אנשי עסקים או יזמים מנוסים מתקשים להתחיל כיוון שאינם יודעים איך וכיצד. ניתן לקרוא באינטרנט חומר רב על יזמות ולאסוף מידע רחב אולם קשה מאוד להתחיל להקים חברת סטארט אפ על בסיס מידע שנקרא באינטרנט. נוסף לכך ישנן גישת שונות שממליצות על דרכים שונות ולכן היזמים מבולבלים ונבוכים ולא יודעים מהיכן להתחיל. אני פוגש חלק שכותבים לעצמם תוכנית עסקית שברוב המקרים איננה תואמת למציאות שבה יפעלו כיוון שהם לא מכירים את השוק והטכנולוגיה, חלק אחר רץ ומפתח את המוצר או את אתר האינטרנט או את האפליקציה בלי להבין יותר מדי איך ולמה...התוצאות של פעילות שכזו ללא לימוד, הדרכה והבנה אמיתית של התחומים הרלבנטיים הינן ברוב המקרים מפח נפש, הפסד כספי וסגירת הפעילות.
 
הדבר הראשון שיזם צריך לעשות כשעולה לו רעיון במוח הוא ללמוד. לא לכתוב תוכנית עסקית ולא לפתח ולא לגייס אנשים ולא לעשות כלום חוץ מאשר ללמוד ולהבין היטב את הרעיון שלו על כל היבטיו. עליו ללמוד ולהבין היטב מהם הצרכים שלהם הוא נותן מענה, אחר כך הוא חייב להבין מי יהיו הלקוחות הפוטנציאליים שעבורם הצורך הזה מחייב פתרון. בשלב הבא הייתי מנסה להבין כיצד היום מטפלים בצרכים אלו כלומר מהם המתחרים של המוצר או השירות שאתה היזם מנסה לפתח ואחרי שהייתי מבין היטב את המתחרים ואת היתרונות התחרותיים האמיתיים של המוצר שלו על פני המוצרים המתחרים הייתי ממליץ לו לבנות שאלון רציני ולראיין כמה שיותר לקוחות פוטנציאליים ולהבין היטב מה עמדתם כלפי הצורך ובעיקר מהי עמדתם כלפי הפתרון שלו והאם הם ירצו להשתמש בפתרון כשיהיה מוכן וכמובן האם יהיו מוכנים לשלם עבורו וכמה...
 
אחרי שהייתי מבין היטב את השוק, את גודלו, המגמות שקיימות בו וכמובן את המתחרים והלקוחות עדיין לא הייתי רץ לכתוב תוכנית עסקית או לפתח את המוצר. הייתי מנסה להבין את הטכנולוגיה שבה יהיה שימוש בפיתוח, את מורכבותה, והאם ניתן לפתח לפחות MVP בעלויות סבירות או שכבר לשלב הזה יהיה צורך לגייס כסף, הייתי מנסה להבין האם יש אפשרות בכלל להגיע למוצר פועל מבחינה טכנולוגית בעלויות הגיוניות או שמוצר מהסוג הזה דורש משאבים ויכולות של חברה גדולה...
 
לאחר מכן הייתי בוחן האם יש בעיות משפטיות או אחרות שעלולות לחסום את המיזם ובמידה ויש כאלו הייתי מתייעץ עם מומחה מהתחום כדי לבחון האם יש דרכי פתרון סבירות לבעייה שאיתרתי או שיהיה צורך בסכומים כבדים או שפשוט לא ריאלי יהיה לנסות לפתוח את החסמים הללו.
 
רק אחרי שהייתי מבין את כל הנושאים הללו לעומק, הייתי מתיישב ובונה לעצמי תוכנית עסקית כדי שאוכל להתחיל לרוץ כמו שצריך ובצורה הגיונית ונכונה על רעיון שיש כדאיות אמיתית לפתח אותו למוצר או שרות פעילים ומרוויחים.
 
חשוב להבין כי תוכנית עסקית ראשונית כזו שאתם אמורים לכתוב לעצמכם בשלבים הראשוניים הללו איננה תוכנית עסקית מפוארת שנכתבת על ידי מומחה גדול. זוהי תוכנית שתכתבו אתם לעצמכם כדי שתעשו חשיבה מסודרת מקצועית ועסקית ותתקדמו החל מהיום הראשון בצורה רצינית ונכונה. לאחר מכן, כשתרצו לגייס צוות וכסף, תמצאו יועץ עסקי רציני שיכתוב עבורכם תוכנית עסקית מקצועית וטובה.
 
תזכרו שהלימוד וההבנה העסקית והטכנולוגית של המיזם שלכם זהו הצעד הראשון שעליכם לבצע כשיש לכם רעיון כדי שתוכלו להתקדם אחר כך במידה וכדאי להתקדם ולהגדיל את סיכויי ההצלחה של המיזם שלכם ושל התוכנית העסקית שתבנו לו. 

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2018
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים