My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> יזמים תקיפו את עצמכם בצוות חזק
יזמים, תקיפו את עצמכם בצוות חזק
 
בדרך כלל יזמים יוצאים לדרך עם עצמם או עם חבר ולפעמים עם שניים או שלושה חברים. לעיתים היזמים אנשי טכנולוגיה ובמקרים אחרים הם בעלי רקע אחר לגמרי. בכל מקרה, צוות המיזם נדרש לתת מענה מקצועי ורציני לתחומים רבים וכמובן שאדם אחד לא יכול לתת מענה לכל נושאים והתחומים לא רק בגלל שהוא לא יספיק לעשות הכל בעצמו אלא בעיקר מכיוון שחלק גדול מהמטלות הוא לא יודע לעשות. לא כל אחד יודע לתכנת ולא כל אחד יודע לשווק, לא כל אחד יודע לבנות תוכנית עסקית ולא כל אחד יודע לנהל צוות ובסופו של דבר אף אחד לא יודע הכל. 
 
בשלבים הראשונים שבהם מקימים את המיזם יש שלושה מעגלים מרכזיים של אנשים המעורבים במיזם וחשוב לבנות את כוח האדם על פי הסדר הנכון ועל פי שלבי ההתקדמות שהגדרתם בתוכנית העסקית. המעגל המרכזי שהכל מסתובב סביבו ובאמצעותו הוא מעגל היזמים. אלו שמתחילים ולפעמים בהמשך הדרך מצטרפים אליהם עוד אחד או שניים. כשמצרפים מישהו למעגל היזמים הוא אמור ליצור ערך מוסף משמעותי שעדיין לא קיים בצוות ובזכותו המיזם שלכם יוכל לקבל ערכים נוספים והתוכנית העסקית שלו תתחזק מאוד. לעיתים אני רואה מיזמים המצרפים כיזמים נוספים חבר או מפתח שלא מוסיפים ערך מוסף חדש למיזם וזה חבל מאוד לא רק בגלל האחוזים שניתנו להם אלא בעיקר בגלל ניפוח מיותר של מונוצרות בעיות. אל תצרפו לצוות היזמים מישהו שלא מביא משהו חשוב או יכולת מיוחדת שעדיין לא קיימת בצוות וצריך אותה.
 
המעגל השני הוא מעגל היועצים ואנשי מקצוע התומכים בכם ומסייעים לכם באופן ישיר לקדם את הסטארט אפ שלכם ואת התוכנית העסקית שלו. יש משמעות רבה לזהותם, ליכולות המקצועיות שלהם ולנסיונם בעיקר בתחומים הדומים לתחום שבו המיזם שלכם פועל. לדוגמא מיזם בתחום האינטרנט, מוצרי צריכה, מכשור רפואי וכו...חשוב להבין כי יש אנשי מקצוע מנוסים מאוד שיש להם ידע רב ונסיון במספר תחומים ולא רק בתחום אחד. אחת הטעויות המרכזיות של יזמים רבים היא עבודה עם יועצים שאינם מתאימים או שאינם מנוסים בעיקר בגלל שהיזמים מצויים תמיד במחסור כספי. הרי לא תרצו עורך דין שעוסק בפעם הראשונה במיזם מורכב שכזה, ולא תרצו אדם שיכתוב את התוכנית העסקית השנייה או השלישית שלו אצלכם...אל תתפשרו, תנהלו עם היועצים משא ומתן ותשיגו את היועץ הטוב ביותר לכל נושא במחיר שמתאים גם לכם וגם לו.
 
המעגל השלישי שאותו חלק מהיזמים לא מכיר הוא מעגל המכונהadvisory board  אליהם תפנו אחרי שתהיה לכם התקדמות מבויימת במיזם, תוכנית עסקית טובה וצוות סביר. בדרך כלל חשוב לצרף אליכם אדם אחד או שניים כ – Advisory board ובמקרים מסויימים אף יותר מכך ועליהם להיות בעלי מומחיות וידועי שם אשר נחשבים כאוטוריטה בתחומם ומוכרים בישראל ורצוי מאוד שיכירו אותם גם בעולם. אותם מומחים נותנים לכם מספר ערכים משמעותיים שקשה מאוד לקבל בלעדיהם. הם מכירים את התחום ברמה אחרת לגמרי ממה שאתם מכירים וידעו לתת לכם גם משוב מקצועי אמיתי עדכני ומועיל מאוד גם למוצר או לשירות שבניתם וגם לתוכנית העסקית שלכם. בנוסף לכך הם בדרך כלל יתנו פתרונות מקצועיים לבעיות שעולות בתחום המומחיות שלהם (וחשוב להבין שבסטארט אפ כל הזמן עולות בעיות חדשות). נוסף לכך שלרובם יש קשרים טובים בתחומם בארץ ובחו"ל והם יוכלו לקשר אתכם עם גורמים חשובים שאותם הם מכירים. ובסוף חשובה גם הנראות של המיזם. כשהמשקיעים יראו אדם בעל ערך ומוניטין מקצועי מהתחום בתוך המיזם הם יקבלו ביטחון חזק יותר בכם ובמה שאתם עושים.
 
כפי שראינו יש בהחלט תהליך רציני ומשמעותי של בניית הצוות. חשוב להתייחס אליו באופן רציני ומקצועי, לארגן ולתכנן אותו נכון ולבצע כל שלב בתהליך בזמן הנכון בהתאם לתהליכים שתגדירו ולתוכנית העסקית שתבנו.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2018
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים