My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> יזמים, תקימו חברה כשצריך ולא מוקדם מדי
יזמים, תקימו חברה כשצריך ולא מוקדם מדי
 
אני רואה יזמים רבים המגיעים אלי לעיתים כדי לבנות תוכנית עסקית, לפעמים כדי להבין האם המיזם שלהם בעל פוטנציאל עסקי גדול ולעיתים כדי לקבל ליווי כללי בתהליך ההתקדמות של המיזם וקידום תוכנית עסקית שבנו. כשמגיעים אלי יזמים אני לא מתמקד רק בתחום שעבורו הם הגיעו אלי כיוון שחברת סטארט אפ הינה מכלול שלם של נושאים ופעילויות ולא נכון לקדם נושא אחד ולהזניח את האחרים. עם יזמים שרוצים כתיבת תוכנית עסקית אנחנו נכנסים גם לנושאים המשפטיים, לצוות שנדרש לבנות ולכל שאר תחומי הפעילות הנדרשים בעת קידום רעיון והפיכתו לחברת סטארט אפ מצליחה. אחד הנושאים שאני שואל את היזמים כבר בפגישת ההיכרות איתם מה סטטוס המיזם. האם כתבו בעצמם או בעזרת איש מקצוע תוכנית עסקית ? האם סיכמו ביניהם את חלוקת התפקידים והאחוזים או שאולי כבר חתמו ביניהם על הסכם יזמות כל שהוא ? האם הקימו חברה ?
 
השאלה לגבי החברה לכאורה לא צריכה להישאל כיון שבשלב מוקדם כל כך בדרך כלל לא מוקמת חברה אולם לעיתים קרובות אני מגלה להפתעתי שאחד הצעדים הראשונים שנעשו היה הקמת חברה. אפילו עוד לפני שהחלו את הפיתוח הטכנולוגי, לפני שכתבו תוכנית עסקית, לפני שבנו צוות הלכו ורצו והקימו חברה. לפעמים הקמת חברה מוקדמת כל כך נובעת מחוסר הבנה וחוסר ידיעה מה תפקידה של חברה ולפעמים היא נובעת מיעוץ משפטי קלוקל שהם מקבלים מעורך דין שאינו בקי מספיק בתחומי הסטארט אפ וההייטק ומוביל את היזמים לכיוון של הקמת חברה מוקדם מאוד ויוצר בכך בעיות משפטיות שיצוצו בהמשך הדרך...
 
ככלל, חשוב להבין כי הקמת חברה הינו צעד משפטי בלתי הפיך ולכן רצוי מאוד לא להקים את החברה כל עוד לא חייבים להקים אותה.
 
בשלבי הפעילות הראשונים בהם אתם בונים לעצמכם תוכנית עסקית ומתחילים את תהליך הפיתוח הטכנולוגי אין צורך להקים חברה. ישנם רואי חשבון ועורכי דין המייעצים ליזמים להקים חברה כבר בשלב זה כדי שיוכלו להזדכות על המע"מ שהם משלמים ליועצים ולספקים השונים כגון יועץ עסקי הכותב תוכנית עסקית או אנשי פיתוח וכו...עליכם לעשות את החשבון ולהבין מה גובה הסכום שתוכלו לקבל חזרה ממע"מ ולחשוב האם לצורך זה כדאי להקים חברה שעלולה אחר כך לגרור בעיות לא פשוטות בשלבי הפעילות המוקדמים.
 
נביא כאן לדוגמא בעיה שנתקלים בה יום יום כיוון שכל מיזם מצרף לשורותיו יזמים נוספים בשלבים הראשונים לפעילותו. ברצונכם לצרף CTO שאתם מכירים לצוות היזמים ולתת לו אחוזים מהחברה נניח 10%, או שאתם רוצים לצרף אדם בעל נסיון עסקי שיסייע לבנות ולקדם תוכנית עסקית טובה...אם עדיין לא הקמתם חברה, תוכלו לצרף אותם לצוות ולאחר מכן כשתקימו את החברה הוא יהיה אחד היזמים ויקבל את חלקו. אולם אם כבר קיימת חברה ותרצו לצרף אותו הוא לא יוכל להצטרף כבעל מניות כיוון שלחברה כבר יש איזה שהוא ערך ואז או שהוא יצטרך לקנות את מניותיו בכסף או לשלם מס עבור המניות שקיבל כשכר עבודה או כמתנה או בכל דרך אחרת שמס הכנסה יחליט. מה שעוד יקרה במידה והוא לא רכש בכסף את המניות שהוא לא יוכר כמייסד ולכן במידה ויהיה אקזיט הוא ישלם מס הכנסה ולא מס רווחי הון (שזה כמעט כפול...).
 
אם כך מתי אתם חייבים להקים חברה ? כשנכנס משקיע ומשקיע כסף במיזם יש צורך להקים חברה שכן מוכרחים גוף משפטי מסודר שבאמצעותו תפעל השותפות עם המשקיע. מצב נוסף בו אתם חייבים להקים חברה הינו התקדמות יפה של התוכנית העסקית שלכם ותחילת הכנסות או מכירות. מצב שכזה מחייב גוף משפטי מוכר וברור שבאמצעותו תנוהל הפעילות וינוהלו הכספים.  
 
בכל מקרה לפני שאתם מקימים חברה עליכם להתייעץ בנושא זה גם עם רו"ח ועו"ד המבינים בתחום ההייטק והסטארט אפ וגם עם אדם בעל נסיון עסקי רב בתחום הקמת חברות סטארט אפ שיבחן יחד איתכם איך מתקדמת הפעילות, כיצד אתם מתקדמים עם התוכנית העסקית, ובכלל ורק אחר כך להחליט האם יש הצדקה להקים כבר את החברה או שנכון יהיה להמתין עם פעולה זו לשלב מאוחר יותר.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2018
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים