My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> הקמה על פי תוכנית עסקית
הקמה על פי תוכנית עסקית
 
ישנה חברה שהגיעה אלי לפני כשנה עם רעיון להקמת עסק. שלושת היזמים הינם אנשי מקצוע מובילים בתחומם והחליטו להקים גוף מקצועי שיהיה הגוף המוביל בארץ, ניסו לכתוב בעצמם תוכנית עסקית ואחרי שהתברברו קרוב לשנה ולא כל כך הצליחו עם התוכנית העסקית החליטו לפנות למישהו מקצועי שיעזור להם וכוון אותם קדימה.
 
התחלנו את העבודה בתהליך פיתוח עסקי שאחריו היה ברור לגמרי כיצד יראה העסק, מה יעשו בו, כיצד יבוצע השיווק, וכל מה שצריך לדעת לקראת כתיבת תוכנית עסקית להקמת העסק. לאחר שסיימנו את תהליך הפיתוח העסקי כתבתי תוכנית עסקית שהתבססה על תהליך הפיתוח העסקי ועל הרבה מידע נוסף שהכרתי מהעבר ומידע נוסף שאספתי באמצעות האינטרנט ובדיקות בשטח.
 
לקראת סיום כתיבת התוכנית העסקית התחלנו באיתור מנכ"ל לחברה. חשוב היה למצוא מנכ"ל בעל נסיון בעסק מסוג דומה ובעיקר שיהיה מהתחום הספציפי שלהם. מצאנו את המנכ"ל, ולאחר מספר פגישות החל מו"מ שבסופו נחתם איתו הסכם.
 
יחד עם המנכ"ל בניתי תוכנית עבודה ולאחר מכן בחל המנכ"ל באיתור מיקום מתאים למשרדי החברה. בשלב זה הפעילות התבצעה כמעט בלעדי כשהמנכ"ל מוביל אותה באופן עצמאי. החברה הוקמה והפעילות החלה ללא מעורבות שלי למרות שבהצעת המחיר הצעתי להם ליווי בשלבי ההקמה וההרצה הראשונים. המנכ"ל הרגיש שהוא מסוגל לבצע את התהליכים לבדו ללא ליווי של יועץ עסקי ולכן החליט שאין צורך בשירותי. חודש לאחר תחילת הפעילות קיבלתי שיחת טלפון מאחד היזמים בה הוא מבקש ממני להצטרף לפגישה בה ינסו להבין מה קורה ומדוע הדברים לא מתקדמים כפי שתוכננו ומה נכון לעשות בשלבים מוקדמים אלו כדי שההכנסות יהיו כפי שצפינו ושתזרים המזומנים יהיה טוב דיו.
 
במהלך הפגישה ביקשתי לראות את מעקבי התפוקות של בעלי המקצוע שעל פיהם המודלים העסקיים נבנו ועל פיהם גם היו אמורים בעלי המקצוע לקבל את המשכורת מהחברה. התברר שהצוות עדיין לא למקיים מעקב על ביצועי העובדים ולא אסף את הנתונים ועל כן לא היתה יכולת אמיתית להעריך את המצב. לשאלתי האם התהליכים מבוצעים על פי התוכנית העסקית ובהתאם לתוכנית העבודה נעניתי כי בגדול כן אבל לא ממש נבדקו הדברים כמו שצריך. הסברתי להם כי התזרים בחודשיים הראשונים קצת בעייתי כיוון שהכספים נכנסים בחלקם מזומן, בחלקם לאחר 30 יום וחלק לא קטן רק לאחר 60-75 ימים מסיבה זו חלק מההשקעה שהשקיעו בעת הקמת העסק כללה גם את הכסף הנדרש כהון חוזר לגלגול העסק עד שתזרים המזומנים יאפשר לעשות זאת ללא השקעה.
 
נתבקשתי על ידי שלושת היזמים ללוות את התהליכים ואת המנכ"ל כך שיקויים תהליך המעקב על ביצוע תוכנית העבודה והתוכנית העסקית כפי שתוכנן להתבצע ושאני אוביל את תהליכי המעקב הללו. בעקבות זאת ביקשתי מהמנכ"ל לבנות טבלאות מעקב לא רק על הנתונים הפיננסיים כפי שמערכות הניהול המקובלות מאפשרות אלא גם על כל סוגי השירותים והמכירות שנעשו על ידי בעלי המקצוע כך שנוכל יחד לבקר את התהליכים העסקיים במקביל לתהליכים הפיננסיים.
 
נוסף לכך בנינו נהלי עבודה מוגדרים וברורים לכל הסגל התומך כך שהדברים יזרמו כמו שהם אמורים לזרום והתחלנו לעבוד מסודר על פי תוכנית העבודה והתוכנית העסקית. אני שמח לציין שכיום 4 חודשים לאחר ההקמה, החברה רווחית, תזרים המזומנים חיובי, יש כבר עליה יפה במחזורים לעומת המחזור הכולל של היזמים בעת שעבדו לבדם וההכנסות גדלות באופן עקבי בכל אחד מארבעת החודשים שעברו.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2013

 

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים