My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> הכנת סטארט אפ ליציאה מתקופת הקורונה
הכנת סטארט אפ או עסק ליציאה מתקופת הקורונה

היום אנו עמוק בתוך משבר הקורונה, השבתת רוב הפעילות במשק ואיסור יציאה לאזורים ציבוריים למעט לצרכים מוגדרים וחיוניים. לצערנו מצב זה כנראה יימשך לפחות עוד חודש שבו נהיה מושבתים ואולי אף מעבר לחודש או יותר נכון התנועה שלנו תהיה מוגבלת וכל תוכנית עסקית שתכננו לפני כשלושה חודשים קורסת ונראית כיום כמשהו דמיוני ולא אפשרי למימוש. ברור לי לגמרי שכל מי שיכול להמשיך את פעילותו העסקית גם אם הוא לא יכול לייצר הכנסות תוך כדי המשבר הזה צריך להמשיך אותה. עסק שנעצר נסוג לאחור ולכן אם תמשיכו יצירה של קשרים עסקיים, מציאת לקוחות חדשים או ספקים אחרים או שתמשיכו ליצור מוצרים חדשים לפחות ברמת התכנון או שתבנו לעצמכם תוכנית עסקית חדשה וטובה יותר או כל פעילות אחרת מהסוג הזה תצליחו לשמור את העסק שלכם חי ברמה כל שהיא כך שכשהמשבר יתחיל להירגע ויתחילו צעדי שחרור אתם תהיו עם עסק חי ופעיל ולמרות שיהיו תחומים רבים שידרשו שיקום אולם עדיין לא תצטרכו להקים אותו מחדש לגמרי מהתחלה.

ישנם עוד מספר נושאים שכדאי לכם לקחת לתשומת ליבכם. העולם העסקי שלאחר הקורונה יהיה כנראה שונה מהעולם שהיה לפני המחלה. יהיו שינויים לא קטנים ולכן כדאי לכם להביא אותם בחשבון בעת שאתם בונים תוכנית עסקית לפעילות שתהיה לאחר היציאה מהמחלה.

עבודה online - כולנו למדנו שניתן לקיים לא מעט פעילות שביצענו עד כה offline בצורה יעילה, מהירה ונוחה גם online. יתירה מכך, אנו מבינים שיש פעילויות שעדיף לקיים אותם online שכן באופן זה אנו חוסכים זמן, דלק והוצאות נוספות והתוצאה שאנו מקבלים מפעילות זו שביצענו online זהה לזו שהיינו מקבלים לו ביצענו אותה offline. כמובן שכל אחד צריך לבחון את כלל הפעילויות שיש לבצע בעסק שלו ולהחליט מהן הפעילויות שנכון יהיה להעביר לביצוע online ואילו פעילויות יהיה נכון כמובן להשאיר offline. אין כוונתי למיון הראשוני מה אפשר ומה אי אפשר אלא מכל הפעילויות שניתן לקיים online אילו פעילויות כדאי להעביר לביצוע במוד זה חלקית או באופן מלא ואילו פעילויות למרות שניתן לבצע גם online  יהיה נכון יותר להמשיך ולבצע offline. חשוב להבין שלאופי פעילות שכזה יש השפעה מהותית על רמת ההוצאות של העסק, על תזרים המזומנים שלו וכמובן שגם על כל תוכנית עסקית שעל פיה הוא יעבוד.

אספקת שירותים במקביל online and offline - אם נביט על החששות ועל ההתנהגויות והחרדות שעולות תוך כדי תקופת המחלה, אנו רואים כי ישנם לא מעט שירותים שלא התקיימו באמצעות שירותים מקוונים עד כה ותוך כדי תקופת המחלה החלו לפעול online  כיוון שלא היתה ברירה אחרת והיו חייבים לספק אותם באופן כל שהוא. כלומר, ברור עכשיו שגם בהמשך תידרש אספקת שירותים אלו online  ודרישה זו תלך ותגבר. מסיבה זו אני חושב שכל בעל עסק שאינו מספק שירותים online צריך לבחון האם הוא יכול ונכון עבורו להתחיל במקביל להמשכת תפקוד העסק כפי שהיה עד כה, לבנות תוכנית עסקית נכונה שתתאים לפעילות של מתן שירותים גם באופן כזה ולהתחיל ולספק את שירותיו גם online  שכן הדרישה לכך תלך ותגבר ואני מעריך שמי ששירותיו יכולים להיות מסופקים  גם online ולא יתחיל לספק אותם במקביל offline ו – online עלול למצוא שמחזור פעילותו ילך ויקטן עם הזמן.

אספקת שירותים פרטנית עד הבית – במהלך תקופת ההסגר הארוכה אנו מתרגלים לאספקת שירותים פרטנית עד הבית כמעט לכל דורש שכן כל עסק שמותר לו לספק את שרותיו והוא יכול לעשות זאת תחת המגבלות שהוגדרו, מבצע זאת והשירותים מבוצעים בבית הלקוח או עד בית הלקוח במקום בבית העסק. אני מעריך שנושא זה ילך ויתגבר גם בתקופה שלאחר הקורונה. במקום ששירותים המבוצעים עד הבית יחשבו לשרות VIP כפי שהיכרנו מהעולם שלפני הקורונה, שירותים עסקיים רבים יינתנו ללקוחות בביתם ובתחומים רבים זה יהפוך להיות הסטנדרט החדש. כל מי שירצה להתקדם, להגדיל את מחזור עסקיו ואת הצלחתו יצטרך להכניס גם את סוג הפעילות הזה להיות חלק מהשירותים שהוא נותן ולהביא זאת בחשבון בעת בניית תוכנית עסקית לסטארט אפ או לעסק שלו.

לסיכום, מניתי כאן שלושה נושאים מרכזיים וחשובים שלדעתי כל יזם או כל בעל עסק חייב לבחון בעת תכנון פעילותו לאחר תקופת הקורונה ובעת בניית תוכנית עסקית לפעילות זו.

 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2020 ©    
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים