My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> האם אפליקציה היא עסק ?
האם אפליקציה או אתר אינטרנט הם עסק ?
 
רוב מוחלט של היזמים אשר מפתחים אפליקציות אתר אינטרנט או מיזם אינטרנטי אחר בכל העולם אינם יזמים מנוסים או אנשי עסקים ולכן הם בדרך כלל עושים כמעט את כל השגיאות האפשריות והמיזם שלהם לא מצליח להתקדם. התסמונת המקובלת של היזם הממוצע לאחר שהרעיון עולה במוחו היא ריצה מטורפת למפתחים שיפתחו עבורו את האפליקציה או את אתר האינטרנט ללא חשיבה מספקת, ללא בחינה עסקית או פיננסית, ללא בניית תוכנית עסקית וללא ביצוע כל צעד בעל משמעות עסקית אמיתית בדרך כלל לאחר שהם מסיימים את פיתוח האפליקציה או האתר הם משיקים אותם ומתפלאים מדוע אין להם מספיק משתמשים והורדות (כמובן שלא בדקו את השוק כפי שנדרש, וכמובן לא בנו תוכנית עסקית או תוכנית שיווק). אחרי כחודשיים בהם לא כל כך הצליחו להתקדם הם שואלים את עצמם כיצד לעזאזל אפשר לעשות כסף מהאפליקציה הזו (כיוון שלא בנו תוכנית עסקית גם לא חשבו לבנות מודלים עסקיים ולכן אין להם שום מקורות הכנסה במיזם שבנו)...
 
האם זו הדרך הנכונה לפתח מיזם אינטרנטי ? פשוט לרוץ ולפתח אותו סתם ככה כאילו הכל מובן מאליו והמשתמשים יורידו את האפליקציה או ייכנסו לאתר וישתמשו בהם ככה סתם מהאוויר ? האם ההכנסות והרווחים יצמחו מאליהם ? האם עסק אינטרנטי אינו עסק שיש צורך להקים אותו כפי שמקימים עסק ? האם לא נכון היה לחשוב חשיבה עסקית, שיווקית ופיננסית מעמיקה לפני שרצים להקים את האתר או את האפליקציה, לבנות בעקבות החשיבה והבחינה העסקית והשיווקית הזו  תוכנית עסקית שתגדיר את כל התהליכים העסקיים והפיננסיים ולקדם את העסק על פי אותה תוכנית עסקית ?
 
אני חושב שלכל מי ששואל את עצמו את השאלות הללו וחושב על עסק אינטרנטי כמו שחושבים על עסק ומבין שפיתוח אפליקציה או אתר אינטרנט היא הקמת עסק לכל דבר ועניין מבין שהדרך הנכונה בהחלט שונה מהתהליכים שמתוארים בתחילת המאמר. כל בר דעת שמבין מעט בעסקים יודע שכל עסק מהקטן ביותר ועד הגדול דורש תכנון עסקי, חשיבה עסקית ופיננסית נכונה ובניית תוכנית עסקית (תוכנית עסקית איננה חייבת להיות מסמך מפואר. גם מספר עמודים שמסכמים את כל החשיבה העסקית והשיווקית וקובץ אקסל בו נבנתה תוכנית ההוצאות והערכה של ההכנסות שכתבתם בעצמכם היא תוכנית עסקית). כל עסק דורש הקמה מסודרת ונכונה של העסק ולאחר מכן ניהול נכון ומקצועי המתבסס על תוכנית עסקית נכונה ומקצועית ועל תקציבים מוגדרים שנבנו על סמך הכספים הקיימים בעסק ולא על סמך השערות לא ברורות.
 
אם כך מהו התהליך הנכון של הקמת מיזם אינטרנטי ?
 
השלב הראשון לאחר שהיזם הוגה את הרעיון הוא שלב הבדיקה הראשונית. עליך לבחון את כל עולם האינטרנט ולראות שבאמת יש באפליקציה או באתר שלו חדשנות והוא באמת מציע למשתמשים הפוטנציאליים שלו יתרונות אמיתיים שהם עדיין לא מצליחים לקבל באמצעות אתר, אפליקציה או פתרונות אחרים. לאחר שהתבצעה הבדיקה והיזם משוכנע שאכן יש לו מה להציע והוא לא נכנס לעולם צפוף מדי ולשוק קטן מדי מגיע שלב החשיבה. יש לבצע תהליך של פיתוח עסקי שבסיומו תיכתב תוכנית עסקית שתתבסס על תהליך הפיתוח העסקי שבוצע. כמובן שהתוכנית העסקית תגדיר תהליך עסקי ברור, תוכנית שיווק המפרטת את תהליכי השיווק המתאימים לכל שלב בתוכנית העסקית ומודלים עסקיים טובים ויציבים שיוכלו להביא את העסק לרמת הכנסות גבוהה ולרווחיות טובה. לאחר מכן יש להתחיל לפתח את האפליקציה או את אתר האינטרנט או באמצעות מתכנתים שצורפו לצוות היזמות תמורת אחוזים, או באמצעות צוותי פיתוח במדינות אחרות כיוון שבשלב זה הסיכויים לגייס כסף נמוכים מאוד.
 
לאחר סיום פיתוח האפליקציה או האתר ובניית התוכנית העסקית ובעת שיש כבר צוות רציני שעובד על המיזם והתחלתם את שלב הפיילוט, ניתן לגשת לשלב גיוס ההון. חשוב שבעת שאתם מתחילים את גיוס ההון יהיו לכם כבר מסקנות חיוביות ראשוניות מהפיילוט כך שתוכלו להגדיל משמעותית את סיכויי הגיוס.
 
יזם שייבצע שלבים אלו בעת קידום הרעיון שלו לכיוון עסק אינטרנטי, יגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה שלו ואת הסיכויים להגיע למצב של עסק בעל הכנסות משמעותיות ורווחיות טובה.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2017

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים