My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון-תוכנית עסקית לדוגמא
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> דור שני בחברה משפחתית
דור שני בחברה משפחתית
 
לחברה משפחתית יש DNA ייחודי לטוב ולרע. ברוב המקרים מי שהקים את החברה והפך אותה למה שהיא היה האבא הכריזמטי בעל יכולות ניהול מעולות, בעל חזון ובעל קשרים ויכולת ליצור קשרים נוספים ושיתופי פעולה חדשים וייחודיים. במקרים רבים העסק המשפחתי הזה צמח והגיע למצב בו יש מוניטין רב, מחזור מכירות גבוה ורווחיות גבוהה. בחלק לא קטן מהמקרים החברה הינה גם יצואנית טובה ונראה כי יש לעסק תוכנית עסקית טובה אשר מוכיחה את עצמה היטב ושהחברה מתקדמת בכיוונים נפלאים. בשלב מסויים בכל עסק משפחתי מגיע האב המייסד למצב שבו עליו להעביר את ניהול החברה לידי הדור השני, ילדיו אם בגלל בעיות בריאותיות ואם בגלל שהוא כבר בוגר מדי והוא עייף או שאין ברצונו להמשיך ולנהל את מפעל חייו והוא מעוניין שילדיו ימשיכו את דרכו.
 
לעיתים (לא רחוקות) קורה שאף אחד מבני הדור השני גם אם עבד בעסק קודם לכן בתפקידי ניהול שונים לא ניחן בתכונות הנדרשות ממנהיג עסק כגון זה ולעיתים אף יש יחסים רעועים בין בני המשפחה וכאן מתחילות הבעיות. אחד הילדים, זה שהאב המייסד סימן להיות המנכ"ל מוביל את החברה וכיוון שיש לא מעט רזרבות ושומנים מתקופת הזוהר של האב הוא ממשיך את ביצוע התוכנית העסקית הקודמת. כיוון שהוא לא איש חזון ולא איש ביצוע ייחודי עם כריזמה ותכונות מנהיגות אמיתית הוא לא ממש מזהה שהתוכנית העסקית הזו התאימה לפעם, לתקופה הקודמת שהסתיימה לפני חמש או עשר שנים. הוא לא מבין וגם לא יודע כיצד לבנות תוכנית עסקית המתאימה לתקופה החדשה בה אנו מצויים ולעדכן אותה בכל רגע נתון והוא ממשיך ללכת בדרך שבה ראה את אביו מוביל את החברה.
 
הבעיה היא שהתוכנית העסקית הזו לא מתאימה לא לתקופה ולא למוביל הנוכחי. כיוון שהוא לא ניחן ביכולות הניהול הנדרשות כדי להצליח ולהוביל עסק מהסוג הזה בגודל הזה עם עשרות או מאות עובדים ומחזורי מכירות גבוהים, החברה מתחילה להתדרדר ומנהליה לא ערים לכך או שהם ערים לעובדה הזו אולם בוחרים להתעלם ממנה כיוון שהם לא מכירים דרך אחרת ואין בכוחם לשנות את הדרך.
 
אם מזלם יתמזל הם יפנו למישהו בעל כוחות ויכולות שיבחן את מצב החברה ויציע להם מה נכון לעשות איתה ולא משנה אם הם התעוררו כיוון שהבנקים או גורם אחר לחץ אותם להתעורר או שהם הבינו בעצמם שנדרשים שינויים מרחיקי לכת כדי שהמצב ישתפר ושכדאי שיקבלו עזרה חיצונית.
 
כשיבוא גורם מקצועי חיצוני ויבחן את מצב החברה ואת התוכנית העסקית שלה הוא ייצור דוח שיונח מול פניהם ויחייב אותם לנקוט בצעדים הנדרשים. אחת הדרכים לצאת ממצב זה הינה להביא מישהו שינהל את החברה ולתת לו את הכוח והסמכות ליצור תוכנית עסקית חדשה ונכונה לזמן ולמצב ולהוביל את החברה לדרך חדשה. דרך אחרת הינה לנסות למכור את החברה (במידה ולבני המשפחה אין את הרצון או האנרגיות להתמודד עם המצב גם בעזרת גורם חיצוני) אולם יש מצבים בהם לא ניתן למכור את החברה ללא הבראתה ולכן במצב שכזה עליהם להתעשת ולמצוא את האדם שיוכל ליצור את התפנית ולהביא את החברה למצב טוב ואחר כך יוכלו להחליט האם להמשיך להחזיק בה או למכור אותה.
 
חברה משפחתית המגיעה לשלב בו הדור השני נוטל את ההובלה, זקוקה במקרים רבים לעזרה חיצונית ורצוי שזו תגיע מיד עם העברת השרביט כשמצב החברה עדיין טוב ולא לאחר מספר שנים בהן דיללו את חשבונות הבנק והביאו את החברה למצב עסקי רעוע.

 
 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות   1999-2019 ©    
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים