My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-מודל עסקי-גיוס הון
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> גיוס אנשי צוות למיזם
 

גיוס אנשי צוות לסטארט אפ צעיר
 
אחד הנושאים המרכזיים אשר גורמים להצלחת סטארט אפ או לכשלונו הוא רמת אנשי הצוות המרכיבים את היזמים ואנשי המפתח במיזם. יש חשיבות קריטית לכך שהאנשים המובילים את המיזם לקראת הפיכתו מרעיון גולמי לסטארט אפ יהיו בעלי יכולת, נסיון ובגרות המאפשרים להם לקדם את הרעיון בהצלחה, להקים חברת סטארט אפ, לגייס כסף ובעיקר להפוך את הסטארט אפ שהקימו להצלחה עסקית שמשיגה ביצועים טובים יותר מאלו שהוגדרו בתוכנית העסקית.
 
בדרך כלל צוות היזמות הראשוני אשר הוגה את הרעיון מורכב מיזם אחד או שניים ולעיתים שלושה. כחלק מתהליך הכנת המיזם להפיכתו לסטארט אפ, לאחר בניית תוכנית עסקית ראשונית, אנו מגייסים צוות ראשוני כדי שהצוות יכלול את כל הפונקציות הנדרשות וכדי שיוכל באמת לקחת את הסטארט אפ הזה קדימה להישגים יפים.
 
אם כך, את מי נכון לגייס ? איזה אנשי מקצוע ? כיצד עושים זאת שהרי אין לנו תקציבים לשלם להם משכורת ? לשאלות אלו נענה במאמר זה וננסה לפתוח מעט את הצוהר לתהליך הגיוס הנכון בשלבי הפעילות הראשונים עוד לפני שגייסתם כסף, עוד לפני שיש לכם מערכת או אפליקציה עובדת וכל מה שיש לכם ביד זה רעיון טוב, תוכנית עסקית והרבה מאוד "אש בעיניים".
 
הדבר הראשון שיש לעשות הוא לבצע הערכה והגדרה של המומחיות הנדרשת מהאנשים אותם רוצים לגייס. חשוב מאוד לגייס דווקא אנשים בעלי כישורים, נסיון וידע בתחומים בהם היזם או היזמים הראשונים חלשים ואולי אף אין להם יכולות בתחומים אלו כלל. הרעיון הוא לבנות צוות שבו כל אחד מאנשי הצוות משלים עם יכולותיו את הסך הכל הכולל של היכולות המצטברות בצוות ושביחד יש להם את כל מה שצריך כדי להצליח.
 
לאחר הגדרת המקצועות שאותם מחפשים יש להגדיר את הרמה והנסיון הנדרש מכל אחד מאנשי המקצוע. את התהליכים הללו יש כמובן לבחון ולבצע לאור התוכנית העסקית והתהליך העסקי הכולל שתוכנן בעת בניית התוכנית העסקית. לאחר הגדרות אלו יש לבצע חיפוש של אנשי הצוות הנדרשים באמצעות מספר מקורות:
 
  1. כל אחד מאנשי הצוות הקיימים שואל את חבריו, מכריו ובני משפחתו האם הוא מכיר מישהו עם נסיון, יכולת ותכונות בהתאם למה שהוגדר ואם יש כזה אחד או יותר כמובן שמבקשים מהמכר או בן המשפחה ליצור לנו תקשורת ומפגש ראשוני להיכרות.
  2. כל אחד מהיזמים מבצע חיפוש על פי התכונות המבוקשות ב – LinkedIn ולאחר שהוא מוצא מועמדים העונים על הדרישות ונראה על פי הסטטוס שלהם שיש סיכוי שהם יכולים להפנות חלק מזמנם בשלב זה לטובת המיזם, פונים אליהם.
  3. מחפשים באתרים ייעודיים לאיתור אנשי מקצוע למשל באתר www.uix.org.il לצורך מציאת מעצבים ואנשי UI/UX.
 
לאחר חיפוש משמעותי איתור המועמדים וסינונם הראשוני יש להוציא פנייה אישית לכל אחד מהם שתנוסח באופן שהוא יתקשה לסרב לו ויהיה מעוניין לפנות אליכם כדי לראות ולהבין על מה מדובר.
 
את המועמדים שפונים אליכם יש לראיין בחכמה בטלפון (בלי לומר להם בשלב זה כמובן מה הרעיון ומה תכננתם בתוכנית העסקית) ולקבוע פגישת היכרות עם הטובים שבהם. במהלך פגישת ההיכרות יש להבין היטב האם המועמד מתאים הן מבחינת האופי, הרקע, הנסיון המקצועי ושאר הפרמטרים הרלוונטיים ורק אחר כך יש להחתימו על NDA ולהציג בפניו את המיזם ואת עיקרי התוכנית העסקית.
 
במידה וגם אתם וגם המועמד מביעים עניין להתקשר, יש לשוחח איתו על תנאי ההתקשרות ולאחר מכן לשלוח אליו את ההסכם שהכנתם מבעוד מועד (וש"במקרה" אני מעביר אותו ללקוחותי בעת הצורך) ולאחר מספר ימים לחתום איתו על ההסכם כשהמטרה היא להתחיל לעבוד במהרה.
 
באמצעות תהליך זה אנו מגייסים בכל סטארט אפ שאיתו אנו עובדים את אנשי הצוות החסרים ומאפשרים להם להתחיל לעבוד וקדם את הסטארט אפ שלהם לכיוון הגשמת התוכנית העסקית הרבה לפני שהם מגייסים כסף וכך הם יכולים להגיע למשקיעים כשהסטארט אפ שלהם במצב מתקדם בהרבה ומגדילים את סיכויי הגיוס וההצלחה שלהם.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2014

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים