My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-ייעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-גיוס הון
המרכז לתכנון עסקי                               
                           050-9375123
 
 
דף הבית >> מאמרים >> איזו משכורת יקבל היזם
איזו משכורת יקבל היזם ?
 
בכל תוכנית עסקית מגיע השלב בו אנו בונים את תוכנית כוח האדם. תוכנית זו מפורטת מאוד ומגדירה לאורך כל השנים בהן התוכנית העסקית עוסקת את מצב כוח האדם והעובדים של הסטארט אפ שלכם. כמובן שחלק מתוכנית זו הינה הגדרת השכר והתנאים שיש לתת לכל עובד וכיוון שבישראל מקובל לתת לעובדים תוספות שונות שמשמעותן כספית על תוכנית כוח האדם להגדיר גם את התוספות הללו שכן בעת תחשיב ההוצאות עבור תוכנית עסקית עלינו להביא בחשבון את כל ההוצאות שתהיינה לחברה כדי שהתוכנית תהיה טובה ונכונה.
 
הגדרת השכר ושאר ההוצאות שמוציאה החברה על העובדים שלה מבוצעת בהתאם לשכר המקובל בישראל או במדינות אחרות בהן התוכנית העסקית מגדירה את פעילות החברה. על השכר המוגדר ברוטו יש להוסיף את תשלומי המעביד המהווים חלק נכבד מהעלויות. בישראל למשל מדובר על תוספת של 20%-30% בדרך כלל ולפעמים אף מעבר לכך. בצרפת לדוגמא מדובר על תוספת של 30%-40%. בארה"ב כ – 25% ובספרד כ15%-20%. כמובן שהסכום הרלוונטי שאותו אנו מביאים בחשבון בסופו של דבר לתוכנית העסקית הינו הסכום הכולל ולא רק סכום הברוטו שאותו רואים העובדים בדרך כלל בתלוש בשכר שהם מקבלים.
 
אחת הסוגיות שעולות בכל פעם בו אני בונה את תוכנית השכר הינה מה יהיה גובה השכר שיקבלו היזמים מהחברה. כדי להבין את השאלה אקדים ואומר שישנם יזמים שחושבים שלקבל שכר בשלב זה בו עדיין החברה לא מרוויחה או שעדיין אין לה מכירות לא ראוי ולא נכון. חשוב להבין כי כשמשקיע נכנס למיזם ובוחן את התוכנית העסקית שלו הוא לא מצפה שמישהו יבוא להתעשר מהשכר שיקבל מהמיזם מצד שני הוא גם לא מצפה שהיזמים או כל עובד אחר יעבדו ללא קבלת שכר שכן מעבר למיזם יש לכל אחד מאיתנו את הצורך הבסיסי "להתקיים" ולרובם של האנשים אין את היכולת להתקיים ללא קבלת משכורת ממקום העבודה גם אם הם חלק ואפילו חלק גדול מהבעלים של אותו מקום עבודה.
 
מסיבות אלו כשאני בונה תוכנית עסקית אני לא מאפשר ליזמים להגדיר כי הם אינם מקבלים שכר. אם הם עובדים במיזם שגייס כסף ולא עובדים במקום אחר בו הם מקבלים משכורת אני מגדיר כי הם יקבלו שכר וכל משקיע בר דעת יצפה לראות שאכן הם מקבלים משכורת.
 
ואז נשאלת השאלה מה השכר הראוי ליזם העובד בסטארט אפ הצעיר שלו שאך זה גייס את הגיוס הראשון המשמעותי גיוס ה – Seed ? התשובה לשאלה זו כמו תשובות רבות מעט מורכבת. על מנת שלא נחרוג מהתקציבים המוגדרים לנו בתוכנית העסקית שבנינו אנו רוצים שהיזמים יקבלו את השכר הנמוך ביותר שאפשר שכן תמיד סטארט אפ נמצא במחסור לעומת המציאות וכמובן שגם לעומת התוכנית העסקית שלו. מאידך יש את הצורך להתקיים. השאלה הנשאלת תמיד היא מה הם צרכי היזם. אין דין יזם בן 23 סטודנט רווק ונטול התחייבויות כספיות כדין יזם בן 45 אב לילדים ובעל משכנתא ומחויבויות אחרות...ולכן בעת שאנו מגדירים מה יהיה השכר של היזמים עלינו לבחון באופן אמיתי וכנה את הצורך של כל יזם ולתת לו את השכר שיאפשר לו ולמשפחתו להמשיך לחיות בכבוד ועדיין המיזם יוכל להמשיך להתקדם בהתאם למוגדר בתוכנית העסקית. כמובן שמביאים בחשבון שתהיה קצת ירידה ברמת החיים ואולי לא יהיו יותר מדי טיולים לחו"ל בתקופה הראשונה אולם המטרה הינה שהמשפחה תוכל להמשיך לחיות ללא קשיים וללא בעיות פיננסיות כיוון שיזם שנמצא בהשרדות פיננסית בדרך כלל לא יצליח להיות יזם טוב.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2017
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים