My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7תוכנית עסקית-יעוץ עסקי-יועץ עסקי-סטארט אפ-אתר אינטרנט-אפליקציה-מודל עסקי-גיוס הון
 
המרכז לתכנון עסקי
בניית תוכנית עסקית, ליווי יזמים
סיוע בהקמת הסטארט אפ שלך
 
                         
        
 Business Development Center   

מה הסיכוי שיגנבו את הרעיון שלך

Back
דף הבית >> מאמרים >> מה הסיכוי שיגנבו את הרעיון שלך
מה הסיכוי שיגנבו את הרעיון שלך

נקודה חשובה אשר מטרידה כמעט כל יזם של רעיון שרוצה להקים חברת סטארט אפ הינה נושא הסודיות והאבטחה של הרעיון שלו. לרוב היזמים מקנן החשש בבטן כי אם הם יספרו על הרעיון שלהם, מישהו עלול לקחת אותו ולבנות סטארט אפ אחר בעצמו ובעצם לגנוב מהם את הרעיון שהם הגו. הנקודה עולה כמעט בכל פעם שיזם פונה אלי ורוצה לקדם את הרעיון או לבנות תוכנית עסקית והוא חושש מאוד לספר מה הרעיון שלו כיוון שאיננו יודע אם הוא יכול לבטוח בבן שיחו (במקרה זה בי). כיוון שאני מכיר את החשש הזה שנים רבות אני מרגיע כל יזם אשר חושש לספר ואומר לו שבשלב הראשון בשיחת הטלפון הוא ממש לא צריך לומר לי מהו הרעיון אלא רק את התחום בו הוא עוסק כדי שאדע להתייחס באופן הנכון למיזם וליזם. נתונים נוספים שהיזם יכול לומר ללא כל חשש הם מהו השלב בו הוא נמצא, מי חברי הצוות, לאיזה כיוונים הוא מתכנן להתקדם בזמן הקרוב ומה הן הנקודות המרכזיות שהוא רוצה לקדם בתקופה הקרובה. האינפורמציה הזו מספקת לשלב מקדמי זה בו משוחחים יותר על המסגרת והתהליכים הנדרשים ופחות על מהות המיזם ופרטיו. אחר כך במידה ונתקדם לקראת בניית תוכנית עסקית או מעד מעשי אחר יוכל לפרט יותר על פרטי הרעיון.
 
באופן עקרוני, יתכן מצב בו מישהו אחר ישמע את הרעיון וילך ליזום סטארט אפ בעצמו. כמובן שככל שהמצב הזה יתרחש מאוחר יותר יהיה עליו להצליח להדביק פער גדול יותר אחרי היזם הראשון. חשוב להבין כי גם מי שגונב רעיון ורוצה להקים חברת סטארט אפ כדי לקדם אותו יצטרך לעבור את כל התהליכים שכל יזם עובר. הוא יצטרך לעשות פיתוח עסקי, לבנות תוכנית עסקית, לבנות צוות רציני, לפתח את הטכנולוגיה, לגייס את ההון הנדרש ממשקיעים וכו...כלומר זה שמישהו חושב שהוא רוצה לגנוב את הרעיון זה לא אומר שהוא יצליח...
 
נוסף על כך כיוון שלא יתכן שתקדמו את הרעיון, תבנו תוכנית עסקית, תקימו חברת סטארט אפ וכו...בלי לשוחח עם אנשים אחרים ולחשוף בפניהם את הרעיון אני מציע לכם מספר נקודות למחשבה כדי להקל עליכם את התהליך:
 
  1. לא כל אחד ששומע את הרעיון רואה בו רעיון מוצלח. על כל אחד שחושב כמוכם שהרעיון מבריק תוכלו למצוא אחד אחר שחושב שזו שטות גמורה והוא לא מבין מדוע אתם בכלל מתעסקים איתו ומבזבזים עליו את זמנכם וחושב שהתוכנית העסקית שלכם (בין אם היא כבר כתובה ובין אם עדיין לא נבנתה) היא ממש לא רצינית.
  2. כאשר אתם עומדים לספר על הרעיון ולא חשוב למי (לאיש צוות פוטנציאלי, לצורך בניית תוכנית עסקית, למפתחים...) עליכם להחתים את אותו אדם על הסכם סודיות. שחשוב שתדעו שהוא הסכם לאנשים הישרים כיוון שמי שירצה להפר אותו יצליח ואתם לא תדעו על כך כלל, אולם נקודת ההנחה היא שרוב האנשים שאיתם תגיעו לתקשורת בנושא המיזם ישרים. כמו כן חשוב לדעת שאין צורך לפנות לעו"ד ולשלם לו לצורך השגת ההסכם אלא אפשר להוריד נוסח פשוט מהאינטרנט (ויש רבים כאלו) שיהיה קצר, פשוט, בעברית בלי סעיפים לא הגיוניים כדי שלא ירתיע אף אחד מלחתום עליו.
  3. כשאתם מספרים למישהו על הרעיון, תבדקו לפני הפגישה בגוגל מי האיש, מה הרקורד שלו, מה הוא עושה, מה אומרים עליו אחרים...במהלך הפגישה שוחחו איתו קודם שיחה כללית, תנסו להבין האם אתם בוטחים בו או לא, שיציג את עצמו ואחרי שתראו מה שתראו אם משהו לא יראה לכם טוב אז אל תספרו. חשוב גם להבין שאם יש לאותו אדם מה להפסיד הוא יחשוב פעמיים לפני שילכלך את שמו בעניין של גניבת רעיונות. לדוגמא אדם המתפרנס מליווי חברות סטארט אפ או בניית תוכנית עסקית למיזמים חדשים לא יעז לעשות צעד שכזה שכן הוא גודע את הענף עליו הוא יושב.
  4. כשאתם מספרים את הרעיון למישהו, ספרו בשלב הראשון רק את מה שהוא חייב לדעת בשלב זה ואחר כך בפגישה אחרת אם תהיה ספרו לו את שאר הדברים...
  5. חשוב לזכור שגם מישהו ששמע את הרעיון והוא מתעניין בו ובכוונתו להתקדם איתו הוא צריך להיות יזם אמיתי כדי להצליח. רוב האנשים אינם יזמים, אין להם את האש בעיניים ואין ביכולת באמת להצליח להתקדם ברצינות עם רעיון חדש.
  6. בשלבים ראשוניים אל תפנו לחברות מהתעשייה הרלוונטית למיזם כיוון שאין לכם שום הגנה על הרעיון או יתרון יחסי והם דווקא אלו שבמידה וישמעו את הרעיון והוא ימצא חן בעיניהם הם עלולים לגשת ולפתח אותו.
 
בכל מקרה תזכרו שכל צעד שאתם מבצעים מגדיל את הפער ביניכם לבין חקיינים פוטנציאליים. אפילו צעד ראשון ופשוט כמו בניית תוכנית עסקית שם אתכם כבר במקום אחר לגמרי...כך שחשוב שתדעו שככל שאתם מתקדמים אתם מקטינים את הסיכוי שמישהו יחקה אתכם וישיג אתכם בתהליך.


 
ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עסקית או יעוץ עסקי
 
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©  1999-2014

 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים