My Google+ -7D0716B8F9F40BC2098AF84118A8FEA7יזמות-תוכנית עסקית-יעוץ עסקי
 
המרכז לתכנון עסקי
בניית תוכנית עסקית, ליווי יזמים
סיוע בהקמת הסטארט אפ שלך
 
                         
        
 Business Development Center   

איך מתחילים רעיון חדש

Back
דף הבית >> מאמרים >> איך מתחילים רעיון חדש

איך מתחילים רעיון חדש 

רעיונות רבים עוברים בראשם של אנשים רבים וכולם שואלים את השאלה האם כדאי לעשות עם הרעיון הזה משהו? ואם כן אז מה עושים וכיצד מתחילים? יש כאלו שרצים וכותבים תוכנית עסקית אבל אני ממליץ לחכות רגע עם התוכנית ולעשות אותה רק אחרי שמסיימים את הפעולות המופיעות במאמר זה

הפעולות שהייתי מציע לכל אחד לנקוט לפני שהוא בכלל מתחיל לקדם את הרעיון או להשקיע בו זמן וכסף מפורטות בהמשך:

 

  1. כדאי שהיזם ישאל את עצמו האם אני מוכן להיכנס לתהליך הזה של קידום רעיון, יזמות, השקעת זמן וכסף וכל זאת ללא תמורה מובטחת. האם אני מאמין מספיק ברעיון? האם אני מאמין בעצמי שאהיה מסוגל לדחוף את זה לפחות עד שיהיה מישהו אחר שישא את הנטל? האם משפחתי מוכנה לשלם את המחיר שיידרש? והאם זה מה שאני באמת רוצה לעשות?...אם התשובה לשאלות אלו חיובית זהו המקרה שאפשר להכנס לבדיקה עצמית רצינית ומעמיקה של הרעיון.
  2. הנושא הראשון שכדאי לבדוק הוא האם הרעיון שלך מיושם כבר ואם כן האם יש ברעיון שלך חדשנות או יתרון כלשהוא על פני הפתרונות הקיימים. במידה ואין יישום של הרעיון באופן ישיר או מלא, כדאי לבחון מהם הפתרונות אשר ניתנים לצרכים שהרעיון שלך נותן מענה. במידה והפתרונות לצרכים הרלוונטיים אינם מספקים ולרעיון שלך יש עדיפות מהותית על פני הפתרונות הקיימים, יהיה נכון להמשיך בקידום הרעיון. במידה ותמצא שהצרכים בהם מדובר מקבלים מענה טוב ואין לך משהו ייחודי וחדשני, כדאי לגנוז את הרעיון ולא להתקדם איתו הלאה.
  3. בהנחה שיש לך פתרון בעל יתרונות משמעותיים על פני הפתרונות הקיימים כדאי מאוד שתלמד לעומק את התחום שבו מדובר. הדבר הנכון הוא שתגיע למצב שבו אתה הופך לאחד המומחים הרציניים בתחום הרעיון שלך. כדאי מאוד שתכיר היטב את הפתרונות הקיימים, את יתרונותיהם וחסרונותיהם, מי השחקנים הרלוונטיים בשוק, כיצד פועל השוק הזה, מהן דרכי השיווק והמכירה המקובלות בשוק, מה קשרי הגומלין בין השחקנים השונים בתחום, מהו פוטנציאל השוק, מהן המגמות המרכזיות בתחום הרעיון שלך וכל נושא נוסף שיאפשר לך להכיר על בוריו את התחום המדובר.
  4. תוך כדי תהליך הלמידה של הרעיון כדאי מאוד לבחון את תחום הפטנטים. אתה לא צריך להיות עורך פטנטים לשם כך. חפש בעצמך במאגרי הפטנטים העולמיים המרכזיים (ניתן למצוא את האתרים הללו בלינק הבא: אתרי פטנטים). לאחר שתמצא האם הוגשו פטנטים או בקשות בנושא הרעיון שלך תוכל לראות האם יש משהו שהוא אותו דבר או דומה מאוד. בכל מקרה במידה ויש לך ספקות, תוכל להתייעץ עם עורך פטנטים בעלויות נמוכות מאוד.
  5. כדאי לך למצוא איש טכני בעל נסיון והבנה מקצועית בתחום הטכני של הרעיון שלך ולקבל ממנו סקירה ראשונית על הטכנולוגיה המרכיבה את הרעיון והאם מימוש הרעיון דורש טכנולוגיות רגילות או שיש צורך בפיתוח ייחודי של טכנולוגיה שעדיין לא קיימת, ומה הסיכויים להצליח לפתח את הרעיון בעלויות סבירות ובזמן קצר.
  6. מומלץ מאוד להפגש פגישה ראשונית עם אדם בעל הבנה עסקית טובה בתחום הרעיון או עם איש מקצוע מתחום הפיתוח העסקי שמבין את הרעיון. חשוב להשמיע את הרעיון ולהקשיב לתגובת אדם בעל נסיון שאיננו מאוהב ברעיון והוא נותן לך חוות דעת אובייקטיבית. אולי אתה מתלהב ממשהו שאיננו יישומי ברמה העסקית או שאין לו באמת פוטנציאל עסקי ואתה לא מבין זאת. אותו אדם ישמיע את דעתו וכדאי מאוד להתחשב בה. במידה וקיבלתם חוות דעת שקוטלת את הרעיון, אל תזלזלו אלא תנסו לקבל חוות דעת נוספת כדי לראות האם זו דעת יחיד או שמא זו דעתם של אנשים מנוסים ומבינים. במידה ועוד אחד או שניים חושבים שהרעיון אינו מספיק טוב, אני ממליץ גם במקרה זה לא להמשיך את התהליך.

 

אחרי שסיימתם את השלבים המופיעים במאמר זה, אתם מוכנים להתחיל, לבנות תוכנית עסקית ולהמשיך את הדרך. ועל הדרך הנכונה להתחיל את תהליך היזמות נרחיב במאמר אחר.  

 

 

ליצירת קשר בנושא פיתוח עסקי, כתיבת תוכנית עיסקית או יעוץ עסקי
אייל כוכבא
050-9375123
eyal@business-plan.co.il

המרכז לתכנון עסקי כל הזכויות שמורות ©   1999-2017

 

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים